САБАҚ ЖОСПАРЫ
Курс | I | Топ | АУП-215 | Сабақтың № 35-36 | |
Мамандығы-біліктілігі: | Мамандығы: 0902000 «Электрмен қамтамасыз ету(салалары бойынша)» Біліктілігі: 1) 0902012- "Тарату құрылғылары бойынша электр құрастырушы (біліктіліктің жоғарылатылған деңгейі)» 2) 0902033- Техник-электрик (орта буын маманы) | ||||
Модульдің атауы | БМ06"Әлемдік қауымдастықтағы Қазақстан тарихының рөлі мен орнын түсіну". | ||||
Сабақтың тақырыбы | 1916 жылғы Ұлт-азаттық қозғалыстар. | ||||
Күні | " " 2018 ж. | Ұзақтығы | 2 сағ. /90мин/ | ||
Сабақтың мақсаты: | |||||
Білімділік: | -1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің барысы туралы көтерілістің жеңілуі және салдарлары туралы, көтерілістің негізгі қозғаушы күштері, барысы , себеп салдары туралы оқушыларға толық мағлұмат беру. | ||||
Дамытушылық: | -1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыстардың себептерін талдай білуге және олардыңарасындағы байланыстарды айқындай білуге баулу. | ||||
Тәрбиелік: | Халқының бостандығы мен тәуелсіздігі үшін күрескен ерлердің ерлігін дәріптей отырып, оқушылардың жеріне, еліне деген сүйіспеншілігін арттырып, еліміздің патриоты болатындай етіп тәрбиелеу. | ||||
Күтілетін нәтижелер: | а) Тақырыптың құрылымын түсінеді. ә) Оқушының сабаққа деген ынтасы артады. б) Топтық жұмыс кезінде, топпен жұмыс істеу арқылы 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс жайында терең білім алады. | ||||
Сабақтың түрі: | аралас | ||||
Қажетті жабдықтар мен құрылғылар: | Интерактивті тақта, ноутбук, электронды карта, суреттер, сызба, кесте, үлестірме қағаздар және т.б. | ||||
Қосымша әдебиетттер: | Ч.Мусин. Қазақстан тарихы, Алматы 2005 жыл.,Қазақстан тарихы, |
Сабақтың конспект-жоспары | |||
Сабақтың барысы | Уақыты (мин.) | Іс-әрекет түрлері | Оқуресурстары мен материалдары |
1.Ұйымдастыру кезеңі: | 2 мин. | Амандасу. Тізім бойынша студенттерді түгендеу. | М. Чапайдың "Қазақстан тарихы"оқулығы, АКТ, электронды тарихи карталар, кестелер, тест тапсырмалары, бейнематериал. |
2.Үй тапсырмасын тексеру: 1. Ұлт-азаттық қозғалыс дегеніміз не? 2. Отарлау саясаты дегеніміз не? 3. Сыр бойқазақтарының 19 ғасырдың 50 жылдарындағы азаттықкүресті басқарған... 4. 1856-57 жылдардағыНұрмұхамедұлы басқарған көтеріліс тірегі болған қала-... 5. К.Қасымұлы туралы еңбегі үшін25 жылға сотталған тарихшы ғалым кім? | 20 мин. | 1) сұрақ-жауап арқылы, 2) реферат қорғау арқылы, 3) карточка арқылы, 4) тақырыпты ауызша мазмұндауы арқылы. | |
3. Жаңа сабақты меңгерту: 1916 жылғы Қазақстандағы ұлт- азаттық қозғалыстың тууына әсер еткен жағдайлар: 1. Столыпин реформасы кезінде жергілікті халықтың егіншілікке жарамды жерін тартып алудың кең етек алуы; 2. Бірінші дүние жүзілік соғыстың халық үшін ауыр зардаптары; 3. дәстүрлі қазақ шаруашылығының дағдарысқа ұшырауы; 4. өлкені тонаудың күшейе түсуі, алым салықтардың еселеп өсуі; 5. орыстардыру саясатының асқына түсуі, ұлттық саяси теңсіздік. Басты себептері: -Қазақ жерлерінің Ресей империясының мемлекеттік меншігі болып жариялануы. - Петербург сарайының «бұратаналарды» қара жұмысқа тарту туралы 1916 жылғы 25 маусымдағы жарлығының шығуы. Негізгі қозғаушы күші: -жұмысшы табы өкілдері; -байлар, билер, молдалар; -болыс басшылары; -зиялы қауымның әр-түрлі топтары. Мақсаты: -Қазақ халқының ұлттық және саяси тәуелсіздігін көздеді. | 50 мин. | Жаңа сабақты түсіндіру Оқулықпен жұмыс Тақырыптық презентацияны қарау Тақырып бойынша талдау жасау Сызба, кестелермен, үлестірме тапсырмалармен жұмыс жүргізу |
4. Алған білімдерін бекіту: - 1916 жылғы Қазақстандағы ұлт- азаттық қозғалыстың тууына әсер еткен жағдайлар? - Басты себептері? -Негізгі қозғаушы күші кімдер? - Мақсаты қандай болды? - Торғай облысындағы көтерілісті кім басқарды? - Қазақ әдебиетінен осы ұлт- азаттық қозғалысқа байланысты кімдердің шығармаларын білесіңдер? | 10 мин. | 1) сұрақ-жауап арқылы,; 2) студенттер жауап беру барысында өзінің және өзге де білім алушылардың берген жауаптарындағы қателіктерді анықтайды; 3) тақырып бойынша кесте толтырады; 4) блиц-тест орындайды; | |
7. Үйге берілген тапсырма: 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыстар жайлы баяндама әзірлеу. | 3 мин. | Жаңа тақырып бойынша презентация, реферат, баяндама, шағын конспект әзірлеу. | |
8.Сабақты қорытындылау. | 5 мин. | Студенттердің білімідерін бағалау |
Пән мұғалімінің қолы________________