Канспект урока геаграфіі ў інтэгрыраваным класе
Настаўнік: Балановіч Вольга Генрыхаўна,
настаўнік геаграфіі 1 кваліфікацыйнай катэгорыі,
Лелюкінскі дзіцячы сад-сярэдняя школа
9 клас агульнай сярэдняй адукацыі | 10 класс першага аддзялення дапаможнай школы |
Раздзел: Геаграфія гаспадаркі і знешнеэканамічныя сувязі Беларусі Тэма: Геаграфія нафтавай і нафтаперапрацоўчай прамысловасці | Раздзел:Прырода Беларусі Тэма: Чарнобыльская аварыя і ўмовы для жыцця |
Мэты ўрока: - садзейнічаць фарміраванню ўяўленняў аб структуры і геаграфіі нафтавай і нафтаперапрацоўчай прамысловасці; - садзейнічаць фарміраванню ўменняў характарызаваць асаблівасці размяшчэння прадпрыемстваў нафтавай і нафтаперапрацоўчай прамысловасці на тэрыторыі Рэспублікі Беларусь, паказваць на карце найбуйнейшыя цэнтры нафтавай і нафтаперапрацоўчай прамысловасці, тлумачыць прычыны ўзнікнення праблем развіцця і размяшчэння прадпрыемстваў нафтавай і нафтаперапрацоўчай прамысловасці; - ствараць умовы для развіцця ў навучэнцаў каштоўнаснай кампетэнцыі, выхавання культуры сумеснай працы. | Мэты ўрока: - садзейнічаць развіццю ўяўленняў аб выніках аварыі на Чарнобыльскай АЭС, уплыве і пагрозе радыёактыўнага забруджвання для чалавека; -садзейнічаць развіццю лагічнага і крытычнага мыслення, навыкаў работы з рознымі крыніцамі геаграфічнай інфармацыі і асэнсавання атрыманай інфармацыі; - ствараць умовы для выхавання экалагічнай культуры, арыентавання на практычную дзейнасць па ахове прыроды і беражлівых адносін да прыродных рэсурсаў, навыкаў бяспечных паводзін, усведамленню навучэнцам каштоўнасці вывучаемага прадмета. |
Праграмнае і метадычнае забеспячэнне ўрока: атласы; контурныя карты; вучэбны дапаможнік «Геаграфія, 9 класс», §32 | Праграмнае і метадычнае забеспячэнне ўрока: атлас; вучэбны дапаможнік «Геаграфія, 10 класс», §16; відэафільмы “”Последствия аварии на ЧАЭС” і “Полесский радиационно-экологический заповедник”. |
Тып урока: вывучэння новага матэрыяла | Тып урока: вывучэння новага матэрыяла |
Ход урока | |
1. Арганізацыйны этап (1 хвіліна): - праверка прысутных; - праверка гатоўнасці навучэнцаў да ўроку (падручнікі, сшыткі, атласы); - навучанне правілам бяспечных паводзін. | |
2. Актуалізацыя ведаў і матывацыя навучэнцаў на вывучэнне новага матэрыялу Паўтарэнне: Якія віды рэсурсаў для паліўнай прамысловасці маюцца ў Беларусі? (работа ў групах) | 2. Актуалізацыя ведаў і матывацыя навучэнца на вывучэнне новага матэрыялу (2 хвіліны). 1. Што ты ведаеш пра Чарнобыльскую аварыю? 2. Чым для чалавека небяспечная радыяцыя? (індывідуальная гутарка) |
3. Тлумачанне новага матэрыялу 3.1. Самастойная работа ў групах: А) фактары размяшчэння нафтавай і нафтаперапрацоўчай прамысловасці; Б) вытворчасць нафтапрадуктаў; В) нафтаперапрацоўчыя прадпрыемствы. | 3. Тлумачанне новага матэрыялу 3.1. Тлумачэнне настаўніка: А) аварыя на Чарнобыльскай АЭС; Б) падзеі, якія адбыліся ў выніку аварыі; В) радыёактыўнае забруджванне і пагроза, якую яно стварае; Г) знак радыяцыйнай небяспекі. |
3.2. Прадстаўленне групамі вывучанага матэрыяла. Узаеманавучанне. 3.3. Тлумачэнне настаўніка: А) здабыча спадарожнага газу; Б) прадукцыя газаперапрацоўчага завода; В) узровень забяспечанасці мясцовым газам; Г) імпарт нафты і газа ў Беларусь | 3.2. Самастойны прагляд відэафільма ”Последствия аварии на ЧАЭС” |
3.4. Самастойная работа з картаграфічным матэрыялам і падручнікам. Выкананне заданняў на контурнай карце | 3.3. Абмеркаванне фільма. Фармуліраванне вывадаў. 3.4. Тлумачэнне настаўніка: А) лёс жыхароў з 30-кіламетровай зоны паблізу Чарнобыльскай атамнай электрастанцыі; Б) стварэнне Палескага радыяцыйна-экалагічнага запаведніка. |
3.5. Дыскусія на тэму “Чаму вытворчасць нафтапрадуктаў з’яўляецца важнай крыніцай валютных даходаў краіны?” | 3.5. Самастойны прагляд відэафільма “Полесский радиационно-экологический заповедник”. |
Фізкультхвілінка | |
3.6. Работа ў парах. Падрыхтоўка міні сачынення на тэму “Праблемы сучаснай нафтаперапрацоўкі і магчымыя шляхі іх вырашэння” | 3.6. Абмеркаванне фільма. Фармуліраванне вывадаў. 3.7. Тлумачэнне настаўніка: А) праблема распаўсюджвання радыяцыі на чыстыя раёны; Б) меры па прадухіленні распаўсюджвання радыяцыію |
3.7. Абмеркаванне сачыненняў. Абагульненне і фармуліраванне вывадаў | 3.8. Работа з тэкстам на с. 95-96 “Правілы радыяцыйнай бяспекі” |
4. Абагульненне і замацаванне тэмы ўрока. Запоўніць пропускі ў тэксце: “Да асноўных відаў энергарэсурсаў свету адносіцца __ __, перш за ўсё __ і ___ газ. Таму забеспячэнне энергарэсурсамі шмат у чым залежыць ад нафтавай і нафтаперапрацоўчай прамысловасці. Эканоміка-геаграфічныя ўмовы развіцця нафтавай прамысловасці ў Беларусі__. Наяўнасць радовішчаў нафты, густая сетка шляхоў зносін, забяспечанасць воднымі рэсурсамі, блізкасць да спажыўца спрыяюць развіццю__ ___. Размяшчэнне галіны ў Беларусі было звязана са ___, ___-___ і __-__ фактарамі. Для нафтаперапрацоўкі пабудаваны прадпрыемства «__» у __ і Мазырскі нафтаперапрацоўчы завод. Нафта на перапрацоўку паступае па нафтаправодзе «__». У 2019 г. уведзены ў эксплуатацыю першы ў краіне магістральны нафтапрадуктаправод __ — __. | 4. Абагульненне і замацаванне тэмы ўрока. 4.1. “Мінута гаварэння” па тэме ўрока. 4.2. Работа з пытаннямі на с. 96 |
5. Рэфлексія. Метад “Мішэнь” (Дадатак 1) | |
6. Падвядзенне вынікаў урока. Выстаўленне адзнак. Вызначэнне праблем і цяжкасцей, якія ўзніклі пры рабоце на ўроку. | |
7. Дамашняе заданне: Вывучыць матэрыял § 32, адказаць на пытанні на с. 160, распрацаваць рэкламны плакат “Прадукцыя НПЗ Беларусі” | 7. Дамашняе заданне: Вывучыць матэрыял § 16, адказаць на пытанні на с. 96. |
Дадатак 1