Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2 бөлім: Қазақ халқының тұрмыс-салт әндері мен заманауи музыкасы | Пән:Музыка | Мектеп: ФМБ НЗМ Тараз қаласы | |||
Сынып:5 сыныптар | |||||
Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы | Қазақ халқынының тұрмыс- салт әндері | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.2.1.1 музыкалық шығармашық жұмыстарды жасау үшін идея ұсыну, жоспарлау және материал жинақтау | ||||
Сабақ мақсаттары | Ұлттық дәстүрлер жайындағы түсініктерін қалыптастыру. Қазақтың салт-дәстүрлері мен әдет-ғұрыптары туралы түсіндіру | ||||
Бағалау критерийлері | Қазақ салт-дәстүрлерінің ерекшеліктерін біледі. Музыканың жанрларын анықтай алады. Шығармашылық жұмыстарда өз ойларын ұсына алады. | ||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология . Пәндік терминологияны қолдана отырып, музыканы талдай және талқылай алады. Талқылауға арналған сұрақтар: Тұрмыс-cалт әндерінің ұқсастығы және айырмашылығы.. Мен музыканың көңіл-күйін ... Әндегі динамика.... Әндегі екпін.... Әндегі ырғақ.... Пәндік терминологияны қолдана отырып, музыканы талдай және талқылай алады. халық әні дәстүр дәстүрлі ән түрлендіру компьютерлік бағдарлама өңдеу | ||||
Құндылықтарды дарыту | Басқалардың ойымен пікірін құрметтеу Оқушылар арасында жақсы қарым қатынас орнату. Оқушылар бір-бірін тыңдай біліп басқалардың жұмыстарына құрметпен қарап ойын жеткізе алу. Оқушыларға мәдени және эстетикалық тәрбиені қалыптастыру. | ||||
Пән аралық байланыс | Теориялық білімде «Тарих» пәнімен байланыстыру, «АКТ» дағдыларын қолдану. | ||||
АКТқолдану дағдылары | Оқушылардың жеке ізденіс жұмыстар жүргізу дағдысын дамыту. Дәлелдемелер мен дәйектемелер келтіруде нақты мәліметтерді салыстыра білу . | ||||
Бастапқы білім | Оқушылардың өткен тоқсандағы білімдерін пысықтау. | ||||
Сабақтың басы | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Дереккөздер | |||
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу:Сәлеметсіздерме?Здравствуйте! Good morning Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын оқушылармен бірігіп анықтау барысында көрсетілетін видеоролик. https://www.youtube.com/watch?v=_WHa35oL0uk Видеоматериалды көрген соң пікірталасқа арналған сұрақтар: Видеороликте не байқадыңыздар? Сал-дәстүр дегенімізді қалай түсінесіздер? Видеотапсырмада не туралы бейнеленген? Қандай салт-дәстүр жырын тыңдадыңыздар? Оқушылардың жауабы... | https://www.youtube.com/watch?v=_WHa35oL0uk тұрмыс салт әндері https://www.youtube.com/watch?v=_ty4k9P2l8k бесік жыры https://www.youtube.com/watch?v=cnwyXzY_Y1U бесік жыры https://www.youtube.com/watch?v=Zr_5t-k6RfY «Тұсау кесу» рәсімі https://www.youtube.com/watch?v=pWZtN3tDnwA «қаз, қаз балам» әні | ||||
Сабақ барысы 1-тапсырма | Практикалық жұмыс.Оқушыларды 4 топқа бөлу. 1 топ «Шілдехана» 2 топ «Үйлену салт-дәстүрлері» 3 топ «Тұсау кесу» 4 топ «Тілашар» Зерттеу жұмысына 10 минут уақыт беріледі. Оқушылар салт-дәстүрлердің тарихын зерттей алады. Таңдалған салт-дәстүрдегі музыканың ерекшелігі қандай? Таңдалған салт-дәстүрдің маңыздылығы. Салт-дәстүрде қандай неген байланысты әндер орындалуда? Тапсырма. Орындау Оқушылар топта таңдалған салт-дәстүрге байланысты әндерді музыкалық аспаптардың көмегімен сүйемелдеп орындайды. |
Бағалауға арналған сұрақтар | Топтарға жұмыстарын қорғау үшін 10 минут беріледі. Топтар бірін-бірін бағалауға арналаған критерийлер: Таңдалған салт-дәстүрдегі музыканың ерекшелігі қандай? Таңдалған салт-дәстүрдің маңыздылығы. Салт-дәстүрде неген байланысты әндер орындалуда? Салт-дәстүрге арналған әндердің композиторларын атаңыз? Музыканың жылдамдығы, ритмі, мінезі қандай? Топтар тапсырманы орындаған соң бір-бірлеріне сұрақтар қоюға болады. | ||||
Сабақтың соңы | Сабақ соңында кері байланыс жасау. Осы сабақ арқылы өздеріңе не ала алдыңдар? Нені жетілдіруіміз керек? Қандай қиыншылықтар болды.? Қызықты тұстары? Болашақ сабақтарды не көргілерің келеді? | ||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | ||||
Қабілеті аз оқушылар:Оқушылар музыканың көңіл-күйін (нәзіктік, қорқыныш, таңқалу) музыкалық дыбыстармен жеткізу Қабілеті орташа оқушылар: Оқушылар қазақ халық аспаптарын суреттеу. домбыра, асатаяк, сылдырмак, үшбұрыш, шулы қорабшалар т.б музыкалық аспаптар. Дарынды оқушылар: Қазақ салт-дәстүрлеріне арналған әндер туралы рефератқа, жұмыс дәптеріне жазу және талдау. | |||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба?ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе,неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды,неліктен? | |||||