ҚР-ң Білім және ғылым министрлігінің 2021 жылғы 16 қыркүйектегі № 472 Бұйрығына 2- қосымшасына сәйкес: ҚР – ң Білім және ғылым министрлігі. Қысқа мерзімді жоспары | ||||
Бөлім -ІІІ | Электрондық кесте көмегімен шешу | |||
Педагогтың аты-жөні | Тлеуова Гаухар | |||
Күні | ||||
Сынып- 7 | Қатысушылар саны | Қатыспағандар саны | ||
Сабақтың тақырыбы: | 3.1. Мәтіндік процессордағы кестелер | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 7.2.2.І. мәтіндік процессорда кесте элеметтерін пішімдеу (форматтау) | |||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: | |||
мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдей алады. | ||||
Көптеген оқушылар: | ||||
мәтінмен, кестемен, дайын суреттермен жұмыс жасай алады | ||||
Кейбіроқушылар: | ||||
мәтіндік процессорда кестенің элементтерін саймандар және мәзір қатарының көмегімен форматтай біледі |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | 1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді. ҚБ: жұлдыз / 2 балл/ | 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.Дәптерлерін өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді. 5.Бағалайды. | Жұлдыз 2 балл | Жұмыс дәптері | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | Жаңа сабақты түсіндіру: Мәтіндік процессорда кестелер кез келген мәтінді, суреттерді обьектілерді және басқа элементтерді жинақтап құжатқа орналастыру үшін қолданады. Кесте–жолдар мен бағандардан тұрады. Баған мен жолдың қиылысуы ұяшық деп аталады. Ұяшықтарға түрлі ақпараттар ( сандар, мәтіндер, формулалар т.б) жазылады. Форматтау дегеніміз мәтінің сыртқы түрін өзгерту процесі. 1 (жеңіл): Электрондық кестені пайдаланып, өз күнделігінде кестесін әзірлеу сұраймыз. Кестелерді MSWord мәтіндік процессорда форматтау туралы бейнежазба көреді. Осы бейнежазба түрткі сұрақтар қоя отырып сабақтың мақсатын айқындайды. 1) Бейнежазба не туралы баяндалды? 2) Мәтіндік процессорда кестелерді қалай орналастырамыз? 3) Кестенің түрлерін құру жолдарын көрсет. І топ: Кесте элементтерін форматтау қажеттілігіне назар аударту (баған саны, қатар саны арқылы сынып мәліметін анықтау) ІІтоп:Оқушыларға форматтауды пайдаланып, кесте құру, сабақ кестесін жазу. Топтар бір-бірін «ПОПС-формула» әдісі арқылы бағалайды. (ЖЖ) Компьютерде тәжірибелік жұмыстар жасату. А деңгейі. Ауа райын сипаттайтын кесте
ҚБ тапсырмалары
|
ҚБ. Тапсырмалары
| Мұғалімді тыңдайды Анықтамасын дәптерге жазады Анықтамасын дәптерге жазады. 1-тапсырманы орындайды 2- тапсырманы орындайды 3-тапсырманы орындайды 4-тапсырманы орындайды | Жұлдыз 2 балл Жұлдыз 2 балл Жұлдыз 2 балл Жұлыдз 2 балл Жұлдыз 2 балл | Презентация Жұмыс дәптері карточка Карточка | ||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | 1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Смайлик» барлығын түсіндім менде сұрақтар қалды | Өзін-өзі бағалау. | Плакат /слайд/ | ||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы | Берілген мәліметтерді пайдаланып, кестені құраңдар. Кестені құруда төмендегі әрекеттерді орындаңдар: Қатар саны - 7, баған саны - 6 болатын кесте құру. | Оқушы дәптері |