технологическая карта урока по английскому языку

Конспект занятия
Тема урока: school subject Тип урока: урок изучения нового материала Цель: создать условия для формирования навыков речевого использования названий школьных предметов, конструирование диалога о любимых школьных предметах. Задачи: 1. Введение и первичное закрепление лексики по теме 2. активизация лексики по теме «school things» 3. формирование навыков аудирования, чтения
Неронова Ольга Вячеславовна
Содержимое публикации

Технологическая карта открытого урока

ФИО: Неронова О.В.

Предмет: английский язык

Класс: 3 А

Тема урока:schoolsubject

Тип урока: урок изучения нового материала

Цель: создать условия для формирования навыков речевого использования названий школьных предметов, конструирование диалога о любимых школьных предметах.

Задачи:

1.Введение и первичное закрепление лексики по теме

2.активизация лексики по теме «schoolthings»

3.формирование навыков аудирования, чтения

Планируемые результаты:

Личностые

Формировать мотивационную основу учебной деятельности

Метапредметные

Коммуникативные

Адекватно использовать речевые средства для построения монологического и диалогического высказывания

Регулятивные

Учитывать выделенные учителем ориентиры действия в новом учебном материале

Предметные

Коммуникативные

Научиться говорить , какие предметы есть в школе и спрашивать о любимом школьном предмете , и также отвечать на вопрос. Научиться читать новые слова

Языковые средства и навыки оперироваться ими

Учиться оперировать активной лексикой в соответствии с коммуникативной задачей. Уметь употреблять глагол в утвердительной и отрицательной форме в настоящем простом времени, притяжательные местоимения

План урока

Организационный этап.

Речевая зарядка

Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности учащихся.

4. Первичное усвоение новых знаний.

5. Первичная проверка понимания.

Физкультминутка – demo what’s your favorite subject?

6. Первичное закрепление.

7. Информация о домашнем задании, инструктаж по его выполнению.

8. Рефлексия (подведение итогов занятия).

Ход Урока.

Цель

Деятельность учителя

Деятельность ученика

УУД

Организационный этап

Создать благоприятную психологическую обстановку

I’d like you stand up, please. Welcome to our English lesson!

Good afternoon, boys and girls! I’m glad to see you too. Before we start our lesson I want you to warm up. The task for you is very easy. Now, repeat the actions and the words after me. Ok?

It’s time to think

It’s time to speak

It’s time to show

Ready, steady, go!

Now, we will try to do it a bit faster. Are you ready for the lesson? Perfect. Sit down, please.

Well, let’s greet the partner on face by fists. Well, greet your partner by shoulder.

Good afternoon, Good afternoon

Good afternoon to you

Good afternoon our teacher

We are glad to see you!

Коммуникативные

Слушать и отвечать, реагировать на реплику речевой ситуации

Регулятивные

Организовать подготовку к уроку

Личностные

Установить контакт между обучающимися

Речевая разминка

Настроить на общение на английском языке и включить в иноязычное общение

Structures take off touch I want to ask you how are you today? If you are all ok, please stand up.

I’m ok, please stand up. Take your seat, please. I’m fine, please stand up! Take your seat.

Olya, how is Artem? Well, this way we know what mood we have today.

Listen to teacher and then Stand up if he\she is ok or fine

Answer the question about mood.

Коммуникативные

Слушать и отвечать, реагировать на реплику речевой ситуации

Познавательные

Извлекать необходимую информацию из услышанного

3) Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности учащихся.

Определить цель и задачи урока.

Развитие навыков прогнозирования.

Before our journey we revise the name of different things. So, what is that?

What can you see on the balloon?

I’d like to pass to you a balloon around and tell me what pictures you can see. Ok?

What are we going to talk?

They are going to talk about school subjects. The theme of our lesson is school subjects.

Repeat all together.

Have a look on your desk. Here is a person paper progress. Take your pens, write down your names and today during the lesson we would travel and you can see your progress today.

Well done!

And now you try to guess what we will do during the lesson. The task is very easy. Liliya and Andariya come to the board. I want you here. You will just help me very fast.

On your table you can see cards. Open them up. What should we do? You should match cards with actions. Let’s do it one by one.

Speak English. Who has the picture?

Girls put it on the board. The next.

Learn new words. Who has it?

Listen

Read

Create

Girls, can you read aloud? Read aloud the step of our lesson.

Thanks a lot.

Answer the question

It’s a balloon.

I can see pictures.

School-bag, rubber, ruler, exercise-book, pencil-case, board, classroom, table, diary

About school.

SUBJECT

Match cards with actions.

4.Первичное усвоение нового материала.

Look at the words in exercise and highlight the words if you don’t know. Ready?

And now ask your partner. Maybe your partner knows some words. Help each other. I’ll take 2minutes. Now I‘ll draw of the words and you’ll say what I’m drawing.

English- A B C

Maths – 2+3=5

Music - guitar

Science- flower

Art- paint

History - pyramids

Lesson

Subject

Read these words one by one.

Well done!

Science- flower, water, animals

Lesson- a period of time in which school students are taught a particular subject 

Subject-an area of knowledge that you study at a school 

(показать на карточки и задать вопрос Isitascience?)

Well, take your progress page, glue and cards. Then stick these pictures in the squares. I’ll take 2 minutes. I’d like to tell you the number of picture and you read the word, please. Are you ready?

Watch some pictures

Listen and repeat after teacher.

Первичное понимания.

But now open your books at page 34. Listen twice and follow the text.

Arrive at-прибывать,приезжать

And now answer the question:

What day is it?

What subjects do Cody and Ben on Wednesday afternoon?

What is Cody’s favorite subject?

What’s your favourite subject?

Do you like PE?

Boys and girls, find the school subjects in the text. Listen, look and follow the text Ex. 3-35

Физкультминутка

I think you are always very active but now you are tired. Let’s move a little bit. Please, stand up.

https://www.youtube.com/watch?v=tt2_2EP7TE8

Первичное закрепление.

Look on the board

I like ………. but my favorite subject is …….. (подставитькартинкиисказать)

Take your paper of website and write down what’s your favorite subject? What subject do you like?

On the board you can see sentence and you can use it. I’ll take you 2 minutes. 1,3- inside. 2,4-outside. Stand up. Show me your partners. Inside circle turn right, outside turn left. Then go and count 1,2,3. Well, in outside circle children ask question and inside circle answer it. (15sec) Well, count 1,2,3. Thank you for your partner. (15sec) (задаемвопросыпроверяем)

Now listen to me attentively and name the subjects I’m talking about.

You have paints, pencils and draw them during lesson. (It’s ART)

You can run and jump during lesson. (It’s PE)

You study past events. (It’s History)

You count and do sums. (It’s Maths)

You can sing. (It’s Music)

You can speak other language and learn new words. (It’s English)

7. Информация о домашнем задании, инструктаж по его выполнению.

Ex.A,Bp. 71(wb)

8. Рефлексия (подведение итоговзанятия).

-Our lesson is coming to the end. You worked hard. Today we discussed different subjects, made dialogues. And now I want to know:

What have you learnt today?

How did you work?

Комментировать
Свидетельство участника экспертной комиссии
Оставляйте комментарии к работам коллег и получите документ бесплатно!
Подробнее
Также Вас может заинтересовать
Иностранный язык
Оценка знаний по иностранному языку для 6 класса «Обобщение знаний по теме : "Разделительные вопросы"»
Иностранный язык
Презентации по иностранному языку для 4 класса «Презентация к уроку по теме: «Правильные и неправильные глаголы»»
Иностранный язык
Разное по иностранному языку для 11 класса «Тестовое задание по теме: "Статуя Свободы"»
Иностранный язык
Конспект занятия по иностранному языку для 3 класса «Внеклассное мероприятие по английскому языку по Enjoy English»
Иностранный язык
Конспект занятия по иностранному языку для дошкольников «Magic flower»