План – конспект урока английского языка по теме
«At the Zoo» (Взоопарке)
.
Тип урока: комбинированный с использованием ИКТ
Технология: коммуникативная, информационно-коммуникационная технология, с элементами здоровьесбережения, работы в группах.
Данный урок - второй урок модуля "World Animals" по УМК "Spotlight-5". Урок носит коммуникативный характер. На уроке используется учебная презентация.
Цель урока: формирование навыков говорения, введение новой лексики
Задачи:
•повторить и активизировать ранее изученные и освоить новые лексические единицы по темам «Названия животных», «Части тела животных»;
•отработать лексику по теме «Части тела животных» в связной речи при описании животных (развивать умения монологической речи);
•развивать умения чтения (поискового и изучающего чтения);
•повторить и обобщить формообразование и употребление глаголов в Present Simple (отрицательная и вопросительная формы);
•развивать умения аудирования с извлечением информации;
•развивать умение вести диалог-расспрос по ситуации «В зоопарке»;
•развивать умения письменной речи (описывать животное с опорой на образец).
Приемы работы: прием наглядности; прием повторения и обобщения знаний.
Оборудование урока: УМК; карточки с изображением животных; карточки с заданиями по грамматике; фотографии животных; аудиозапись с «голосами» животных; мультимедийная презентация в Power Point.
ХОД УРОКА
Организационный момент.
Warming-up activities
T: Good morning, dear boys and girls! Glad to see you. Are you fine? (T→Cl). How are you, Rita? (- I’m fine, thank you. And how are you?) (T→P1; P1→P2→P3)
T: Great! So, let’s start our lesson. Look at the blackboard, please. Can you tell me what we are going to speak about? (- About animals)
Фонетическаязарядка.
T: Right you are. Let’s start our lesson with a little poem about the zoo. (слайд 2)
Tomorrow on Sunday we go to the Zoo.
Tomorrow, tomorrow we go to the Zoo.
There is a giraffe there and a zebra too,
A bear and a monkey, and a kangaroo.
Речеваязарядка.
T: Do you like to go to the zoo? (T→Cl). Do you often go to the zoo? (T→P1, P2). What animals can we see there? (P1, P2, P3: Bears, tigers, lions…).
Основная часть урока.
Повторение изученной лексики и введение новой лексики по теме «Название животных».
T: Listen to the sounds. Which of the animals in the pictures can you hear?
(Ps: the monkey, the lion, the peacock, the elephant, the bear)
(сопоставление слов английского и русского языков; установление ассоциации для запоминания слов)
T: Look at the pictures. What do you call these animals in Russian? Which sound similar? (Ps: lion – лев; giraffe – жираф; tiger – тигр; crocodile – крокодил; kangaroo – кенгуруидр.)
Повторение изученной лексики и введение новой лексики по теме «Части тела животных» - упр.2, стр.68.
Повторение пар прилагательных антонимов (слайд 3)long – short;big – small; thin – thick
Введение лексики – названия частей тела животных (в сопоставлении с названиями частей тела человека) (слайды 4 – 9)
nose – beak; toes – paws; hair – fur
Tusks, trunk, feathers, mane
T: And now use new words and adjectives to ask about the animals in the pictures. (P1→P2→P3, etc)
P1: Which animal has got a thick mane?
P2: The lion. Which animal has got long neck?
P3: The giraffe. Which animal has got a trunk?
P4: The elephant…
Развитие умений монологической речи при описании животных (отработка и закрепление лексики по теме «Части тела животных» - работа в парах; карточки –изображения животных)
T: Describe any of the animals. But your task is to make one – two mistakes. Your partner corrects you. (P1→P2)
P1: The giraffe has got a short neck, short legs and a long tail.
P2: The giraffe hasn’t got a short neck and short legs. It has got a long neck and long legs.
Развитие умений поискового чтения – упр.4, стр.68
T: So let’s name animals we can see at the zoo. (Ps: elephant, crocodile, tiger, hippo, rhino…)
T: Now read the text to yourselves and say which animals are in the dialogue. (Ps: a giraffe, a monkey, a bear).
T: That’s right. Now let’s read the dialogue aloud, please.
Развитие умений изучающего чтения (послетекстовое задание) – упр.5, стр.69
T: Now look through the text again and find the words in the dialogue for the underlined pronouns.
It has got a long neck. – the giraffe
They are noisy. – monkeys
I find them cute. – Ben
Динамическаяпауза
Look left, look right,
Look up, look down,
Look around.
Look at your nose,
Look at that rose,
Close your eyes,
Open, wink,оpen and smile.
Your eyes are happy again.
Повторение и обобщение формообразования и употребления глаголов в Present Simple (отрицательная и вопросительная формы) (слайд 10)
T: Now let’s revise negative and interrogative forms of the Present Simple Tense. Read the table. What do we use to form these forms? (Cl:вспомогательныеглаголы do / does).
T: That’s right. And now find examples of short answers, interrogative and negative sentences in the dialogue, please.
P1: Do you like the zoo?
P2: What does it look like?
P3: I don’t like monkeys.
P4: Yes, I do.
Отработка употребления вопросительной формы Present Simple: общие вопросы и краткие ответы – упр.7, стр.69.
T: Good work. And now your task is to fill in the gaps with do, does, don’t or doesn’t.
do / do; 2) does / doesn’t; 3) do / don’t; 4) does / does)
T: You are very good at that. But now I’d like you to work in pairs. Your task will be to ask and answer each other’s questions.
(pair work – cards, см.приложение)
Развитие умений аудирования с выборочным пониманием заданной информации.
T: Now I’m going to propose you to listen to the text “Visit London Zoo”. Listen to this text attentively and your task is to complete the advertisement. Ex8p. 69 (слайд 11)
(Задание из звукового приложения к данному уроку, см. приложение)
Развитие умений вести диалог-расспрос по ситуации «В зоопарке».
T: Look at the board. Let’s revise the names of the animals and describe features of the animals.
(слайды 12 – 15)
P1: It’s a zebra. It’s beautiful, fast and friendly.
P2: It’s a lion. The lion is proud, strong and handsome. It has got beautiful mane.
P3: It’s an elephant. The elephant is very big, friendly, strong and fun. It has god very big ears, a long trunk and big tusks. Etc.
T: Now imagine you are at the zoo. You ask your friend if he likes the zoo and ask about the animals there, describe the animal, give a reason why you like (don’t like) it. Look at the picture and act out the dialogue, please. These phrases can help you to complete the dialogues
(слайд 16).
It’s great! It’s fantastic!
Which one?
What does it look like?
Why not?
I find them… (clever, noisy, fun)
P1: Do you like the zoo, Dan?
P2: Yes, I do. It’s great (fantastic)! What’s that animal over there?
P1: Which one? What does it look like?
P2: It has got four short legs, a long tail and yellow fur with black stripes.
P1: That’s a tiger. Tigers are so beautiful.
P2: Yes, they are. Look, what’s that behind the tree?
P1: It’s a bear.
P2: Oh, I don’t like bears.
P1: Why not?
P2: They are angry and dangerous.
P1: I find them clever and handsome. Let’s go and see zebras.
P2: OK.
Развитие умений описывать дикое животное с опорой на образец.
T: Congratulations. Your dialogues were very good. But now let’s try to write about a wild animal. Let’s do it together, please. Write its name, what it looks like, its colour.
(слайд 17 - 18)
Model: The swan is usually white or black. It has got a long neck, a yellow beak with black around the eyes. It has got big wings and lots of feathers. I like swans because they are very beautiful and proud.
Объяснениедомашнегозадания.
T: Your home task is to write about a wild animal you like, don’t forget to draw or to find a picture of the animal.
WB – стр. 42; SB - упр.10, стр. 69
1.Заключительный этап урока
Подведениеитоговурока.Рефлексия.
T: We have spoken a lot today about animals. You did a lot of work today and you did it very well.
But that’s all for today and our lesson is going to be over. Your marks are…