Мигаль О.И. Разработка урока английского языка в 8 классе Цель урока: Задачи: Учебные: активизировать употребление лексико-грамматического материала по теме; совершенствовать навыки диалогической речи; работы в группах, обучать аудированию с использованием видеофрагмента;Развивающие: развивать навыки устной речи, аудирования, письма; иноязычную коммуникативную компетенцию обучающихся; социокультурную компетенцию обучающихся, активность, способность к анализу, обобщению и формированию собственных выводов, навыки логического и последовательного оформления своих мыслей на английском языке, зрительную, долговременную и оперативную память, языковую догадку. Воспитательные: формировать гражданскую компетенцию учащихся и активную позиции по отношению к защите окружающей среды; воспитывать чувство сострадания, толерантности, взаимопомощи. Формы работы: фронтальная, парная, индивидуальная, групповая. Методы и приёмы работы: организационные методы, коммуникативный метод, аудиовизуальный метод, диалог; приёмы технологии развития критического мышления: Оборудование: компьютер, мультимедийный проектор, экран, презентация урока, запись видео фрагмента, видеоклип и аудиозапись к песне “Earth Song”, видеофильмы "Wonderful world”, "Environmental problems”. Дидактический материал: карточки с фразам.раздаточный дидактический материал, компьютерные презентации проектов обучающихся. Список используемой литературы Учебник по английскому языку за 8 класс: УМК Spotlight 8. Английский в фокусе Ваулина Ю.Е.) Рабочая тетрадь к Учебнику по английскому языку за 8 класс: УМК Spotlight 8. Английский в фокусе Ваулина Ю.Е.) Ход урока: 2.Определениетемыурока.
It’s a wonderful world we live in. It is our Earth. For thousands of years the Earth has given support to all forms of life – human beings, animals, birds, fish, insects and plants. But now people all over the world think about our planet. They say our planet is in danger.Listen to the song. Our planet is in trouble. We hear it every day. And yet, we all continue To throw it all away. We’re threatening our future, Endangering our lives. If we don’t take some action, Our planet won’t survive. We have very serious environmental problems on our Earth. Who can say what these problems are? P1: One of the problems is air pollution. P2: I think the next global problem is water pollution. P3: A lot of animals, birds and plants are disappearing now. To my mind, it’s a very serious problem. P4: Another problem is overpopulation. Nowadays there are too many people on the Earth, so the pollution of it becomes higher and higher. P5: And we have also such a problem as destruction of natural resources. For example, every year more and more trees are cut down. III.Учебно-познавательная деятельность.
I think our lesson was useful for you. I want you to remember everything we have talked about because it is our duty to do everything to save our planet. I want you remember the wise advice of a great English writer John Galsworthy who said: “IF YOU DON’T THINK ABOUT THE FUTURE YOU WILL NOT HAVE IT”. Let’s save our fragile planet for future generation. Think green to save our precious planet. Thank you for your work at the lesson. See you. |
Приложение 1.
Finish the sentences.
1.We live in …….
2. We should keep our planet …..
3. We should fight against ….
4. If we want to help animals we should ….
5. If we want to help fish we shouldn’t ….
6. Our environment is …..
7. We mustn’t drop …..
8. People mustn’t cut down ….
Приложение 2.
Answer the questions.
1.Do we live in a wonderful world?
2. Why do millions of animals die every year?
3. Why is the country air not clean and fresh?
4. Are there a lot of fish in the rivers?
5. Are the forests disappearing all over the world?
6. What can we see at the seaside?
7. Is it an international disaster?
8. Must people help the world ?
9. Do you want to live the clean world?
Приложение 3
Match the parts of the sentences.
1.The environment would be cleaner…
2. We wouldn’t have ecological problems
3. The air would be fresh and clean…
4. The rivers and lakes would be full of fish…
5. We would save animals….
6. Many species of animals wouldn’t have disappeared …
7. Our streets would be much cleaner …
8. We wouldn’t live among litter and waste…
1.If we didn’t drop litter.
2. If people hadn’t polluted the planet.
3. If people didn’t use so much chemicals.
4. If we plant more new forests.
5. If we took care of our planet.
6. If we cut down fewer forests.
7. If we didn’t pollute our rivers and lakes.
8. If we were clever and careful.



