Ермолаева Луиза Викторовна
ГБОУ «Кадетская школа им. Н.Кайманова», г. Набережные Челны
Учитель английского языка
Разработка урока английского языка в 5 классе по теме
“Famouspeople”
Тема урока: “Famouspeople”
Цель:развитие компонентов коммуникативной компетенции учащихся по теме “Famouspeople” (Формировать умение составлять сообщения об известных людях Великобритании через кодирование информации в схемы и использование подстановочных таблиц.)
Задачи:
образовательные :
познакомить с некоторыми фактами из жизни знаменитых людей;
создать условия для активизации знаний, умений и навыков учащихся по теме;
создать условия для развития умения работать с текстом, учить логически строить высказывание на основе прочитанной , услышанной и переработанной информации;
развивающие :
развивать кругозор учащихся;
развивать способности к распределению внимания, к догадке, к анализу и синтезу;
стимулировать навык критического мышления и самостоятельного осмысления полученной информации;
развитие навыков письменной речи (умения собирать информацию и писать тезисы по данному плану).
воспитательные :
воспитать уважение к достижениям знаменитых людей;
воспитывать культуру сотрудничества при работе в группах;
повысить мотивацию учащихся к изучению английского языка, оптимизируя процесс обучения с помощью использования элементов технологии развития критического мышления.
Планируемые результаты:
Личностные УУД:
проявлять понимание и уважение к ценностям культуры другой страны;
проявлять толерантное отношение и доброжелательность к собеседникам.
Метапредметные УУД:
Регулятивные:
планировать необходимые действия , операции, действовать по плану;
уметь обобщать материал и оценивать результаты деятельности на уроке;
Познавательные:
развивать учебные действия, включающие поиск и выделение нужной информации;
уметь осознанно и произвольно строить речевое высказывание;
устанавливать аналогии, классифицировать;
использовать модели и схемы для решения задач;
Коммуникативные:
организовывать учебное взаимодействие в группе(определять общие цели, распределять роли, договариваться друг с другом);
строить позитивные отношения в процессе учебной и познавательной деятельности;
использовать наглядные материалы, подготовленные под руководством учителя;
Предметные:
использовать изученный лексический материал с целью обогащения активного словаря;
составлять высказывания о выдающихся людях;
воспринимать на слух и выборочно понимать с опорой на языковую догадку, выделяя основную информацию;
читать тексты с полным пониманием интересующей информации;
Оборудование: компьютер, проектор, динамики, раздаточный материал.
Ход урока:
1.Орг.момент : Good morning, boys and girls! Glad to see you. How are you today? Are you ready to start our lesson? Let’s begin.
2.Речеваязарядка.I want you to look at the picture. What building can you see in it?
Right you are. It’s one of the most popular museums in London – Madame Tussaud’s Museum.
Can you tell us what can visitors see there?
That’s correct. The museum contains the largest waxworks collection of famous people of the world. Can you name some of them?(
3.Постановкацелиурока.Do we have such museums in our country?
Do you think it is necessary to found such a museum in our region? What famous people would you like to see there? Why? ().
So, what will we discuss at the lesson today?
So, the theme of our lesson is “Famous People”.
4.Актуализациялексическогоматериала.
First let’s remember the words which will be necessary for you at the lesson.
Exercise 1. Who can be famous?
Use different noun suffixes and form the words which mean jobs and professions. Make the necessary changes. Work in groups.
(noun suffixes -ian, -man, -ist, -er, -or are printed on the cards)
1 group: politics business science paint post | 2 group: music write police space library | 3 group: sport art act travel dance |
Let’s check up. Read the words. Look at the slide and name these people and tell what these people are? (называютзнаменитыхлюдей-индивидуально). Well, let’s see if you remember what these people are famous for.Индивидуально в карточках, потом 1 группа задает вопрос 2 группе, 2 группа задает3 группе
Exercise 2. Match English and Russian expressions.
1.to be born | a.мастер акварели |
2.an outstanding scientist | b.стать известным |
3.to become famous | c.играть в театре |
4.to write plays | d.гордиться ч.-л |
5.a detective novel | e.писать пьесы |
6.a great artist | f.хорошо известный |
7.a master of water color | g.великий художник |
8.to exhibit pictures | h.родиться |
9.to be fond of traveling and nature | i.выдающийся учёный |
10.to study plants and animals | j.принимать участие |
11.to act in the theatre | k.изучать растения и животных |
12.to take part | l.детективный роман |
13.to be proud of | m.выставлять картины |
14.to be published | n.любить путешествия и природу |
15.a well-known | o.быть опубликованным |
Now I want you to tell your classmates about any famous person. Don't tell them his/her name. Let your classmates guess who she/he is. You will have to use these expressions.
1. She was born in 1891. She wrote the 75 detective stories. She died in 1976. She was known as the Queen of Crime. (Agatha Christie)
2.An outstanding English scientist. He studied many different kinds of plants and animals. He built up his own theory of evolution. (Charles Darwin)
3. He is an outstanding English writer. He was born in England in 1564. When he was 20 he went to London and became an actor. Then he began to write plays for the theater and became famous. He wrote 37 plays and many beautiful poems. His most famous plays are “Romeo and Juliet” and “Hamlet”. ( William Shakespeare)
4. He was born in 1859 in Scotland. He studied medicine at Edinburgh University and had his medical practice in a small English town. Here he published his first detective story "A Study in Scarlet". Its main characters were Sherlock Holmes and Dr. Watson. (Sir Arthur Conan Doyle)
5. He was born at the end of the 19th century, at school he was fond of languages, he spoke six languages. At oxford University he studied literature. He became famous, when his books “The Hobbit”, “The Lord of rings” were published.(John Tolkien)
6. He was fond of nature and travelling. He exhibited his first picture at the age of fifteen. He liked to draw landscapes and sea pictures. He was a master of water-colours.( William Turner.)
Релаксационнаяпауза.
I see that you are a little bit tired.
Творческое применение и добывание знаний в новой ситуации (проблемные задания)
5.Развитие умений прогнозирования содержания текста с опорой на фоновые знания.
You see, there`re a lot of great persons. Please, look at the slide and tell me what`s his name? (дети смотрят на картинку в учебнике и догадываются, что речь идет о Диснее).
-Yes, right you are. It`s Walt Disney. What`s he famous for? (He`s famous for creating Mickey Mouse).I think you know a lot about Mickey, the most popular cartoon character of all times, but what about his creator? Let’s listen about him. Сначалаиндивидуально Now discuss in your groups. Ответы групп,
Развитие умения собирать информацию и писать тезисы по данному плану. Обучениенаписаниюбиографии.
Fact file
Name:
Date of birth:
Place of birth:
Early years:
Later years:
Famous for:
Date of death:
Предполагаемыйответ: Walt Elias Disney was born on December 5th 1901 in Chicago Illinois. He liked drawing from an early age and sold his first sketches at the age of 7. Later he started the famous Disney Brothers studio together with his brother and won 32 Academy Awards. He is famous for creating Mickey Mouse and many other cartoon characters. WaltDisneydiedin 1966.
Заключительный этап урока. Рефлексия. Подведение итогов. Домашнеезадание.
Today we have remembered some famous British people. Russian people are proud of them too, because their activities helped to develop the world. They say ,,Famous people belong to the world’’. At the next lesson we are going to speak about Famous Russian People. Russia also has many people who are known all over the world. So at home you will write about famous Russian person whom you admire (5-6 sentences) and a cinquain about any famous person.
Thank you for the lesson. Good-bye!
So, you've worked hard today and your marks are...
6) Информация о домашнем задании, инструктаж по его выполнению
7) Рефлексия (подведение итогов занятия)
Приложение
Choose the right variant
1. Disney was born in …. in Chicago
a. 1901 b.1903 c. 1911
2.Disney was born in …. in ….
a. London b.Washington c. Chicago
3. When he was…., he discovered the world of theatre and cinema
a. eleven b ten. c.twenty
4. In 1920, he set up his own ….
a. school b. shop c. animation company
5. By 1930, ….. was the world’s most popular cartoon character.
a. Pluto b. Mickey Mouse. c. Goofy
6. Disney created characters such as, …..., Goofy, and Pluto.
a. Hamlet b. Bilbo Baggins c. Donald Duck