План – конспект урока
английского языка в 4 классе
Тема урока: «Мой дом»
Плитко В.М.
учитель английского языка
Цель урока: изучение новой лексики по теме «My home», отработка умений и навыков по ее применению; развитие умения и навыков устной речи; использование конструкции there is/there are при описании дома или квартиры.
Образовательные задачи:
совершенствование лексических навыков и закрепление грамматических структур по теме;
совершенствование навыков аудирования;
использование лексико-грамматических навыков в ситуациях, приближенных к условиям общения;
реализация умения использовать информационно-коммуникационные технологии на уроке;
изучение грамматического материала, а именно, употребление оборота There is/ there are, продолжение формирования у учащихся навыков общения в рамках речевой ситуации «Мой дом».
Развивающие задачи:
развитие лингвистических способностей (фонематический слух, языковая догадка, имитация);
развитие у учащихся навыков монологической и диалогической речи и умение систематизировать полученные знания по данной теме.
развитие логического и ассоциативного мышления, умения систематизировать и обобщать полученные знания; а так же и основных психических процессов, связанных с речевой деятельностью (речевого мышления, внимания, воображения), способность к общению;
развитие мотивации к дальнейшему овладению иноязычной культурой;
развитие творческих способностей детей;
развитие коммуникативных навыков.
Воспитательные задачи:
воспитывать уважение к собеседнику;
учить управлять эмоциями в игровых ситуациях;
воспитывать у учащихся интерес к английскому языку, уважение к культуре и традициям страны изучаемого языка
способствовать созданию условий для эффективной коммуникации, сотрудничества и работы в команде;
учить толерантности, воспитывать «человека мира».
формирование лингвистической, тематической компетенции;
Вид урока: комбинированный.
Тип урока: урок освоения нового учебного материала.
Частные методы и приемы: парная работа, индивидуальная, групповая, коллективная.
Оборудование: наглядный материал; раздаточный материал; учебник English, И.Н. Верещагина, О.В.Афанасьева.
I.Организационный момент. Приветствие и беседа с дежурным. (3минуты)
Teacher: Good morning, boys and girls. Sit down, please. Who is on duty today?
What date is it today?
What day of the week is it today?
What season is it now?
Is it rainy today?
What is the weather like today?
II. Фонетическая зарядка. (3 минуты)
Let`s do some phonetic exercise. Please, repeat after me [ʃ] :
Sharon washed dishes in a dishwasher, next she washed shades in a washing machine. Should she wash the dishes in the dishwasher, before washing the shades in the washing machine?
Now let`s recite the poem «Our flat».
Our large family
Has a nice flat.
We live there happily
With a kitten and a cat.
My sister and brother
All go to school.
We help one another,
It`s a good rule.
We help our mother
When she washes and cooks.
Together with father
We like to read books.
III. Сообщение темы урока. Введение новой лексики. (3 минуты)
Our theme today is «My home». We`ll review the words on this theme and do some exercises with the turn there is/ there are. Nowlet`sstart.
На доске появляются изображения частей дома и название их на английском языке с транскрипцией. Учащиеся догадываются о значении новых слов. (Приложение 1)
Hall
Kitchen
Pantry
Living room
Bedroom
Bathroom
Toilet
IV.Первичная отработка новой лексики. Запоминание новых слов. (4 минуты)
Учащиеся произносят за учителем новые слова, сопоставляя их с изображением, а также записывают новую лексику в словарь и запоминают их значения . (Приложение 1)
V.Первичное закрепление лексики. ( 3 минуты)
Выполнение упр. 13а на стр. 82 Учебник English, И.Н. Верещагина, О.В.Афанасьева
Say how many rooms Alec`s family has got. Name the rooms.
Example: Alec`s family has got … rooms. They have got … . What can you say about Alec`s room?
Say how many rooms have you got in your flat.
VI . Закреплениепройденного. (3 минуты)
Do the crossword. Find the words which refer to the theme are «My home» (Приложение 2)
VII.Физкультминутка. (1 минута)
Are you tired? Then let`s do the exerсises. Stand up, please.
Hands up! Hands down!
Hands on hips! Sit down!
Hands up! To the sides!
Bend left! Bend right!
One, two, three… Hop!
One, two, three… Stop!
Stand still!
VIII.Знакомствосграмматическойструктурой there is/there are. (12 минут)
What can you say about this rule? When must we use «there is or there are»? Now I shall explain this rule.
We must use «there is» - (singular) ед.число.For example :There is an apple in the basket. (apple- singular)
We must use «there are» – (plural) мн.число. For example: There are three sweets on the table. (sweets- plural)
a) Train to complete these sentences.
1. There … three windows in the hall.
2. There … five rooms in my flat.
3. There … a book on the table.
4. There … a picture on the wall.
5. There … two armchairs in the living room.
6. There … a pantry in the house.
7. There … many doors in the house.
8. There ... a bed in the bedroom.
9. What... there on the desk?
10. On the wall there ... two pictures.
11. There ...a cat and two dogs in the room.
12. There ... three chairs and an armchair in the living room.
13. How many books ... there on the shelf?
14. ... there a toilet in the flat?
15. ... there boys in the park?
Very good. I glad to see that you understand this rule.
b) The next exercise: choose the right sentence.
1.a) There is no a table in the room.
b) There is no table in the room.
2.a) There are four computers in the office.
b) There are no four computers in the office.
3.a) There is a monster in the picture?
b) Is there a monster in the picture? ит.д.
Conclusion:
You should use there is in singular, when you speak about one thing, and there are in plural, when you speak about many things.
IX.Лексическая зарядка. (4 минуты)
You know many words on our theme. Let`s review them and play a little .
а) Look at the picture for a moment and name all the things you can remember.
Now let`s check them.( Приложение 3)
b) Let`s see if you know the names of the rooms in the flat. Then write the plan of your house. (Приложение 4)
(a living room, a dinning room, a bedroom, a kitchen, a hall, a bathroom).
c) Are you ready to do the next task? Let`s check your knowledge one more. Complete the sentences.
We take off our overcoat in the...
We wash our hands in the...
We cook in the...
We eat in the...
We sleep in the...
We watch TV in the...
Х. Работа по картинкам. Диалогическая и монологическая речь. ( 2 минуты)
Now look at the picture and ask each other about the things in this room. Make up short dialogues. Begin questions with Is there...? and What is there...? (Приложение 3)
-What is there in the picture?
-There is a room in the picture.
-Is there a sofa in the room?
-No, there isn`t. Is there a bookcase in the room?
-Yes,there is.
-What is there in the bookcase?
-There are many books in the bookcase. Etc.
XI. Подведение итогов.
You have worked very good today. Your marks for the lesson are...
Now write down your home task: упр.13bстр.83;учитьсловапотеме : «Мойдом»
Thank you very much.
The lesson is over.
Goodbye.
Приложение 1
hall | hɔːl | |
kitchen | ˈkɪtʃɪn | |
bathroom | ˈbɑːθruːm | |
bedroom | ˈbɛdruːm | |
toilet | ˈtɔɪlɪt | |
living room | ˈlɪvɪŋ ruːm | |
pantry | ˈpantri |
Приложение 2
Crossword
Приложение 3
Приложение 4
The plan of your house (example)