Конспект урока "Luhansk Peaple's Republic"

Конспект занятия
Цели занятия: Образовательные: 1. изучение и закрепление новой лексики на основе выполнения творческих заданий. 2. формирование умений применять полученные задания на практике. 3. повторение грамматики: Passive Voice группы Indefinite. Развивающие 1. развивать учебно-познавательные и творческие способности студентов; 2. расширить спектр социокультурных знаний и умений студентов; 3. развивать коммуникативные навыки и способствовать осмыслению роли английского языка как универсального средства межкультурного общения; 4. развивать навыки накопления лингвистических знаний на основе сопоставления английского языка с русским. Воспитательные 1. формировать положительное отношение к английскому языку, поддерживать стремление использовать английский язык как один из cпособов самореализации и социальной адаптации; 2. воспитывать чувство коллективизма, способность обмениваться опытом, стремление работать в атмосфере доброжелательного сотрудничества; 3. воспитывать любовь к своей Родине.
Шпилевская Анна Викторовна
Содержимое публикации

Учебная дисциплина: Английский язык

Колическтво часов: 2

Тема: Из истории Донбасса.PassiveVoice группы Indefinite.

Цели занятия:

Образовательные:

изучение и закрепление новой лексики на основе выполнения творческих заданий.

формирование умений применять полученные задания на практике.

повторение грамматики: PassiveVoice группы Indefinite.

Развивающие

1. развивать учебно-познавательные и творческие способности студентов;

2. расширить спектр социокультурных знаний и умений студентов;

3. развивать коммуникативные навыки и способствовать осмыслению роли английского языка как универсального средства межкультурного общения;

4. развивать навыки накопления лингвистических знаний на основе сопоставления английского языка с русским.

Воспитательные

1. формировать положительное отношение к английскому языку, поддерживать стремление использовать английский язык как один из cпособов самореализации и социальной адаптации;

2. воспитывать чувство коллективизма, способность обмениваться опытом, стремление работать в атмосфере доброжелательного сотрудничества;

3. воспитывать любовь к своей Родине.

Основные этапы занятия:

1.Орг. момент:Озвучивание темы и цели занятия.

2.Объяснениеновогоматериала:

3.Орг.момент.

Who is on duty today?

What is the date today?

What day of the week is it today?

What is the weather like today?

4.Речевая разминка.

- Do you like your home land?

- What is there in your country?

- What countries does it boarder on?

5.Словадляизучения (pre-reading comprehension):

land-locked – окруженныйсушей,замкнутый

self-proclaimed -самопровозглашенный

temporarily - временно

movement - движение

overthrow – опрокидывать,свергать

intensified - усиливаться

culminate – достигатьвысшейточки

authority – власть, полномочие

hold ( held,held) – держать, владеть, проводить

toseek – стремиться, искать

legitimacy - законность

subsequently – впоследствии, позже

independence - независимость

government - правительство

toagree - соглашаться

merger – слияние. объединение

torecognize - признавать

recognition - признание

limited - ограниченный

predominantly - преобладающий

toremain - сохранять

claim – требование, иск

toestimate - оценивать

rule - правило

stronghold – крепость, твердыня, цитадель, оплот

6. Текст для чтения (reading):

Luhansk People's Republic

TheLuhansk People's Republic (LPR or LNR), also known as Lugansk People's Republic  is a landlocked self-proclaimed state in eastern Ukraine, bordering the Russian Federation, the Donetsk People's Republic (also self-proclaimed), and Ukraine itself. Along with the Donetsk People's Republic and the Republic of Crimea, the Luhansk People's Republic is one of what the Ukrainian government calls the "temporarily occupied territories".

Following the Euromaidan protest movement and the overthrow of President Viktor Yanukovych in the 2014 Ukrainian revolution, local Anti-Maidan and pro-Russian protests intensified, culminating in the proclamation of the Luhansk People's Republic on 27 April 2014. The authorities of the Republic later helda referendum on 11 May to seek legitimacy for the proclamation, and subsequently declared independence on 12 May 2014. On 24 May 2014, the self-proclaimed government agreed to a merger with the Donetsk People's Republic into an unrecognized confederation known as Novorossiya . The Republic is recognised only by South Ossetia, which itself only has limited international recognition

Ukraine classifies the Republic as a terrorist organisation.

The northern part of Luhansk Oblast, which is predominantly Ukrainian-speaking, has remained under Ukrainian control. Although the LPR lost control of much of the Oblast, and currently govern less than half of their territorial claim, the Ukrainian government estimates that about 64.4% of the population of the Oblast live under separatist rule. This is because the LPR's stronghold in the southern part of the Oblast is also the most densely populated area in the Oblast, and is the location of major cities like Luhansk,Alchevsk, and Krasnodon.

7.Беседапотексту (answering the question).

a)Where is LPR situated?

b)What countries does it border on?

c)When did it declare its independence?

d)What republic recognized it?

8. Работа с грамматикой (повторение, закрепление, контроль).

Present, Past, Future Simple Passive

GrammarExercise 1. Переведитенаанглийский,употребляяглаголыв Present, Past, Future Simple Passive.

Мне рассказали – мне рассказывают – мне расскажут

Мне показали – мне показывают – мне покажут

Ее привели – ее приводят – ее приведут

Нас спросили – нас спрашивают – нас спросят

Нас послали - нас посылают – нас пошлют

Ему помогли – ему помогают – ему помогут

Его забыли – его забывают – его забудут

Нас пригласили – нас приглашают – нас пригласят

Его позвали – его зовут – его позовут

GrammarExercise2. Выберите правильный вариант и переведите на русский язык.

The news programme (is watched / watched) by millions of people every day.

The Mona Liza (painted / was painted) by Leonardo da Vinchi.

The new cinema (be built / will be built) next year.

New pop groups (are much spoken / is much spoken) about among teenagers.

Alexander Pushkin’s first poem (was written / written) when he was fourteen.

The letters (be sent / will be sent) by post tomorrow.

The translation (was finished / were finished) two hours ago.

 London (visited / is visited) by hundreds of tourists every year.

The dinner (be / will be) ready in an hour (черезчас).

The dogs (were taken out/ was taken out) three times yesterday.

*Grammar Exercise3. Раскройтескобки,употребляяглаголыв Present, Past или Future Simple Passive.

Tom always (to ask) at the lessons.

I (to ask) at the last lesson.

Our country house (to finish) next year.

The dog (to find) by my sister yesterday.

 This work (to do) tomorrow.

This text (to translate) at the last lesson.

These trees (to plant) every autumn.

Many interesting games always (to play) at our P.E. lessons.

This bone (to give) to my dog tomorrow.

We (to invite) to a concert last Saturday.

*GrammarExercise 4. Раскройтескобки,употребляяглаголыв Present, Past или Future Simple Passive.

1. My question (to answer) yesterday. 2. Hockey (to play) in winter. 3. Mushrooms (to gather) in autumn. 4. Many houses (to burn) during the war. 5. His new book (to finish) next year. 6. Flowers (to sell) in shops and in the streets. 7. St.Petersburg (to found) in 1703.8. Bread (to eat) every day. 9. The letter (to receive) yesterday. 10. Nick (to send) to Moscow next week. 11. I (to give) a very interesting book at the library last Friday. 12. Many houses (to build) in our town every year.

*GrammarExercise5. Раскройте скобки, выбирая требующуюся форму глагола.

1. At the station they will (meet, be met) by a man from the travel agency. 2. She will (meet, be met) them in the hall upstairs. 3. The porter will (bring, be brought) your luggage to your room. 4. Your luggage will (bring, be brought) up in the lift. 5. You may (leave, be left) your hat and coat in the cloakroom downstairs. 6. They can (leave, be left) the key with the clerk downstairs. 7. From the station they will (take, be taken) straight to the hotel. 8. Tomorrow he will (take, be taken) them to the Russian Museum.

*GrammarExercise 6. Раскройтескобки,употребляяглаголыв Present Simple, Present Perfect, Present Continuous, Past Simple, Future Simple. Используйте Активный и Пассивный залог.

 The house ____________(to build) in 2025.

The boy _________ (not to hear) the news yet.

The Brooks ___________(to become) famous last year.

Money _____________(to keep) in the bank.

The parcel __________(to send) yesterday.

I would like ________________(to know) English very well.

Where _________the road _______(to lead) to?

Look! The leaves _______________(to fall).

All the money ___________(to spend) on clothes last week.

Where is the pie? Who _________(to eat) it?

9. Подведение итогов урока, домашнее задание:

- Everybody was very active today. And we have done much work during our lesson. Thank you for the lesson and your excellent work. In conclusion I want to give you your marks.  (Выставляются  отметки и  по возможности  комментируются.)

Hometask: Draw a map of the city you, live in and explain your route from home to college.

Stand up! The lesson is over. Have a rest. Goodbye. See you next lesson.

Комментировать
Свидетельство участника экспертной комиссии
Оставляйте комментарии к работам коллег и получите документ бесплатно!
Подробнее
Также Вас может заинтересовать
Иностранный язык
Презентации по иностранному языку для 4 класса «Презентация к уроку по теме: «Косвенные местоимения»»
Иностранный язык
Разное по иностранному языку для 8 класса «Викторина по теме «Die Maerchen von Brueder Grimm»»
Иностранный язык
Иностранный язык
Уроки по иностранному языку для 10 класса «Взаимоотношения в семье»