ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
САБАҚ№64 | КМҚК «Көлік колледжі» | ||||
Пән аты: | Физика | ||||
Күні: | Оқытушының аты-жөні: Дюсупова М.Т. | ||||
Топ: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Бөлім: | «Оптика» | ||||
Бөлімше: | |||||
Сабақтың тақырыбы: | Линзалар жүйесінде кескін салу. Жұқа линза формуласы. Оптикалық құралдар. | ||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | - линзалар жүйесінде сәуленің жүрісін тұрғызу -үлкейткіште, телескопта, микроскопта сәулелер жолын салып түсіндіру. | ||||
Сабақ мақсаттары | -линзалар жүйесінде сәуленің жүрісін тұрғызу - үлкейткіште, телескопта, микроскопта сәулелер жолын салып түсіндіру. | ||||
Сабақтың типі: | Аралас сабақ | ||||
Бағалау критерийі | Линзаның түрлерін біледі объектив және линза жүйесі арқылы сәулелердің әр түрінің барысын біледі және қолданады; - үлкейткіште, телескопта, микроскопта сәулелер жолын салып түсіндіреді; - аспаптардың әрқайсысының жұмыс принципін сипаттайды. | ||||
Тілдік мақсат | Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Тәжірибеден алынған негізгі тұжырымдарды өз бетінше тұжырымдау Дәлелді әңгіме жүргізеді. | ||||
Пәнге тән лексика мен терминология: жұқа линза, жинағыш линза, шашыратқыш линза, дөңес линзалар, ойыс линзалар, линзаныңоптикалық центрі, линзаның бас оптикалық осі, линзаның бас фокусы, линзаның фокустық қашықтығы, линзаның фокальдық жазықтығы, линзаның оптикалық күші. | |||||
Жоспар. | |||||
Сабақтың кезеңі, уақыты | Оқытушының әрекеті | Ресурстар | |||
Басы | 1.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Оқытушы слайдта линзалары бар заттарды көрсетіп, сыныпқа осы заттарыды қолдану мақсатын қоюды сұрайды (бинокль, моноколь, көзілдірік). Оқытушы оқушылардан: «Көзі нашар көретін адам көзілдірік таққанда, көзілдірік жүйесін линза жүйесі деп атауға бола ма?» деп сұрайды. Оқушылар иә / жоқ деп жауап бере алады. Оқытушы сонымен қатар көзде линза бар, ол табиғи линза болатынын және көзілдірікпен линзалар жүйесі алатынын түсіндіреді. Осылайша оқытушы сабақтың тақырыбына жақындайды: | Презентация | |||
Ортасы (сабақтың уақытына қарай минутқа бөлу) | Оқытушыоқушылармен бірге линза мен линзаның түрлерін тадайды. Оқушылар венн диаграммасын толтырады. жинағыш шашыратқыш Аяқталмаған сөйлем әдісі *Линзада фокус арқылы өтетін сәуле линзадан өткен соң,............... ... *Шашыратқыш линза беретін кескін............. Линзада кескін тұрғызады. Талқылаудан кейін мұғалім оқушылардан ұсынылған қарапайым құрылғының атауын сұрайды. Олар үлкейткіш болуы керек. Сондықтан біз бұл туралы толығырақ тоқталмаймыз. Сондай-ақ, бұл карталар дәптерлерге жапсыруғаарналған кестелер ретінде келеді (оларды әр оқушы үшін бөлек басып шығарыңыз). Осыдан кейін мұғалім сыныпты төрт топқа бөледі. Әр топқа тапсырма беріледі – A3 парағында оптикалық аспаптардың түріне сәйкес постер дайындаңыз, сонымен қатар сәулелердің барысын сипаттайтын суреттер беріледі: Микроскоп Телескоп Фотоаппарат Проекциялық аспаптар (проекторлар) Сонымен бірге, өз баяндамаларында олар келесі пунктерді көрсетуі керек: • Құрылыс • Қолдану • Жұмыс принципі (сәулелік жол) • Сәулелену қабылдағыштар •Қызықты фактілер | Презенация Линза |
Сабақтыңсоңы | Оқушылар осы сабақтың жетістіктері мен қиындықтарын талқылайды. Түсіндім…. Маған ... қиын болды Маған тағы .... қажет | ||||
Бағалау | Бағалау Үйге тапсырма: §40 Жаттығу 19, №15 |