Внеурочное мероприятие
"The Magic Trip"
3 класс
Игра по станциям
Цели:
Образовательная - обобщение и систематизация знаний по темам «Семья», «Продукты питания», «Питомцы», «Поры года», «Мой дом».
Развивающая - расширение лингвистического кругозора учащихся, развитие памяти, мышления, внимания.
Воспитательная - овладение умением работать в команде, воспитание дружеского отношения между участниками команды.
Задача: создание условий для повышения интереса учащихся к изучению английского языка.
Ход мероприятия
Организационный момент.
Учитель: Good morning, boys and girls! I’m glad to see you! How are you today?
Ученики: Fine, thanks!
Учитель:Today we’ll have an unusual lesson! Today we’ll make the English trip!Now let’s divide into 4 teams! You get route leafs. So, let’s begin our trip!
Учащиеся получают маршрутные листы. Их задача передвигаться со станции на станцию и выполнять задания, в команде. Время пребывания на станциях ограниченно.
Основнойэтап - Игра.Прохождениестанций.
The station “Riddles”
Read to the riddle and try to guess what it is:
It’s hot and sunny. We can play football and swim in … (summer)
It’s cold and snowy. We can skate and ski in … (winter)
It’s cold and rainy. We can read in … (autumn)
It’s warm and sunny. We can walk in … (spring)
It’s cold and sunny. We can play snowballs in … (winter)
На данной станции, учащиеся разгадывают загадки о порах года. Им необходимо продолжить предложения.
The station “My family”
You have sheets of paper with the text. Your task is to read the text and fill in the gaps. You should fill in with the words: is, seven, have got, jump, can’t, play.
Текст:
Hello! My name … Sasha. I am … I … a family: a mother, a father, a sister and a cat. My cat can … , but it … swim. I like to … with my cat.
Ученики заполняют пропуски в тексте.
The station “Baskets”
Look at the picture. What can you see in it? – Yes, you are right. It’s4 baskets. But look, they are empty! You have different kinds of food; your task is to “put” food on the baskets. (названиекорзинок: “sweets”, “drinks”, “vegetables”, “fruit”)
Words: milk, carrots, bananas, cake, juice, ice-cream, water, tea, potatoes, chocolate, apples, coffee, cucumbers, oranges, sweets, jelly, tomatoes, lemons.
Детям необходимо распределить продукты питания по корзинкам. Корзинок всего 4, они подписаны (сладости, питьё, овощи и фрукты).
Thestation “Words”
You must find 10 words about furniture in the houses.
Bookcasesofabedarmchairtablelampcomputercarpetchairtv
_______________________________________________________
Ученикам нужно в длинной «змейке» найти 10 слов по теме «Мой дом».
Thestation “Lessons”
What do you do in the lessons? Write 5 sentences about your lessons.
1.We … in the lessons.
2.We … in the lessons.
3.We … in the lessons.
4.We … in the lessons.
5.We … inthelessons.
Учащимся нужно написать, что они делают на уроках. Их задача дополнить 5 предложений.
III.Подведениеитогов.Награждениепобедителей.
Маршрутныелисты:
TheMagic trip! The station “My family” The station “Riddles” The station “Words” The station “Baskets” The station “Lessons!” | TheMagic trip! The station “Baskets” The station “My family” The station “Riddles” The station “Words” The station “Lessons!” |
TheMagic trip! The station “Words” The station “Baskets” The station “My family” The station “Riddles” The station “Lessons” | TheMagic trip! The station “Riddles” The station “Words” The station “Baskets” The station “My family” The station “Lessons” |