Урок в 7 «Б» классе
Дата: 06.12
Тип урока: комбинированный
Учитель: Криволапова Оксана Олеговна
Тема урока: Учимся выразительно читать стихотворение
УМК: Биболетова М.З. 7 класс
Цели урока:
Развитие навыков выразительного чтения стихотворений.
Тренировка лексических навыков и навыков чтения. Совершенствование орфографического навыка.
Воспитание уважения к изучаемому языку и культуре родного языка.
Задачи:
Способствовать развитию восприятия фактов культуры, явлений русской литературы; развитию творческого воображения учащихся.
Создать условия для литературного творчества при переводе;
Способствовать актуализации межпредметных знаний и умений в условиях изучения стихотворения А.С.Пушкина на английском языке.
Содействовать воспитанию уважения к изучаемому языку и культуре родного языка.
Этап урока Время, затраченное на этап | Форма работы | Речь учителя | Речь учащихся | замечания |
Организационный этап, постановка целей и задач 2-3 мин Речевая зарядка 3 мин Фонетическая зарядка 5 мин Проверка домашнего задания 5-6 мин Обучение навыкам выразительного чтения стихотворения 10 мин Физкультминутка 2 мин Продолжение работы на уроке 10 мин Итог урока 5 мин Рефлексия Запись домашнего задания Выставление оценок Прощание | Фронтальная на всех этапах | Приветствие Обращает внимание на доску и записанную на ней тему. Now look at our new topic at the blackboard. Do you guess what we will do this lesson? -Yes, you are right. We will not only read the poem.But we will not only read the poem, but also imagine the view of the description, do the creative translation of this poem. Do you think it is really interesting? Have you ever done it? -What should we do to do it well? - Yes, let’s start our lesson. Учитель задает организационные вопросы: Whatdateisittoday? What day of the week is it today? What is the weather like today? Who is absent today? What did you do yesterday? How is it going? Let’s remember our poem. We have learnt it this week. Listen to me and repeat the sentences after me. Let's recite the poem all together. Who wants to recite the poem to our class? Учитель предлагает учащимся вспомнить стихотворение, разученное на предыдущем уроке. Well done! It's time to check your hometask. You will read the sentences form exercise 24, page 58 in English and in Russian one by one. I am sure you can translate the sentences from Russian into English well. Wewillworkinachain. Учитель предлагает ученикам проверить письменное домашнее задание - упр. 24, стр. 58 из учебника. По окончании проверки учитель хвалит детей! Well done! Now look at the screen. Учитель обращает внимание детей на презентацию и раздаточный материал. What poem are we going to read? Ok. You should guess then. Look at the window. What can you see? What else can you say? What season and what time of the day is it now? Connect this two words together and guess the title of the poem. Yes, you are right. Who wrote this poem? Well done! Look at the slide. What do you know about this famous poet? What poems have you learnt by heart? Do you know his fairy tales. Can you name some of them? Well, now we are going to listen to this poem. Учитель включает запись. Ex.65 p. 49. Repeat the poem after speaker, please! Затем учитель выдает раздаточный материал с текстом стихотворения. Now I’ll give you the shirts with the poem it's your turn to read the poem and its translation. Work in pairs and listen to each other. I hope you enjoy your English reading this poem. As you see, the author of the poem and the translator use a lot of adjectives to describe the Russian winter. Will you find them? Can you odd other adjectives to describe the winter (summer, autumn, spring) in Russia? Now let’s have a rest and sing the song with doing actions. Затем учитель выбирает 5-7х учеников, чтобы те зачитали стих выразительно и продекламировали свой творческий перевод. Good job! What have we known today? Домашнее задание: ex. 25, р. 58. Describe the picture. Your marks for today are: …… That's all for today. Good-bye, pupils. | Приветствие The topic is Reading the poem. I think, we will read the poem. Yes, it’s interesting, but we have never done it. We should train our pronunciation and learn some new words. Учащиеся отвечают на вопросы учителя Сначала дети декламируют стихотворение за учителем хором, а потом по одному. Стихотворение: I met a girl who came from another land. I couldn't speak her language, But I took her by the hand. We danced together, had such fun, Dancing is the language You can speak with everyone. Учащиеся зачитывают и переводят по одному предложению из данного упражнения. We don’t know. I can see winter scenery. I can see snow everywhere. I can see the trees, the pavement, the road, the roofs covered with snow. It’s winter and morning. Winter morning. Alexander Pushkin. He is a well-known Russian poet. He wrote a lot of fairy tales, poems. We learned “Winter morning” by heart. His well-known fairy-tail is “Golden fish”. Учащиеся слушают аудиозапись, затем повторяют за диктором, затем читают. Pupils read the poems to each other. -lovely, mellow, gaily crackling, lightly, gleaming brightly, empty fields, empty meadows, long dear. Summer – hot, dry, sunny, Autumn – orange, yellow, cold, rainy… Выполняют упражнения под музыку Ученики зачитывают свой перевод и читают стих выразительно. -We have known how to read the poem and do the creative translation. -we described the seasons. -We described the winter according to the poem. Good-bye, teacher. | Для экономии времени можно поделить стихотворение на столбики |