Математика 29– дарс
Мавзуси: | Мактаб: № 111 М.Маметова номли умумий ўрта мактаб | |||||
Куни, ойи: 20.10.2016 | Ўқитувчининг исми: | |||||
1-“В”синф | Дарсга қатнашган ўқувчилар сони: | Дарсга қатнашмаган ўқувчилар сони: | ||||
Ўқиш лойиҳасига мос ўқув мақсади: | 1.5.1.2 ортиқ, кам, тенг, шунча, бир неча бирликка ортиқ/кам, узун, қисқа, оғир, енгил, қиммат, арзон баҳо критерийларини қўллаш. 1.5.2.2 «+», «-», «=», «≠», «>», «<» белгиларни қоллаш. | |||||
Дарснинг мақсади: | Барча ўқувчилар: нуқта, нур, эгри ва синиқ чизиқлар кесма, бурчак каби геометрик фигураларни билади. | |||||
Ўқувчиларнинг асосий қисми: фигураларни бир-биридан ажратади. | ||||||
Айрим ўқувчилар: ўрганилган билимларини ҳаётда қўллай оладилар. | ||||||
Дарснинг бориши | ||||||
Дарс тартиби | Режаланган иш | Жиҳозлар | ||||
Дарснинг боши (2-5 минут) | Ўқувчиларнинг дарсга тайёргарлиги. Дарс бошланишига ёқимли таъсир этадиган кўнгил куйини қолиплаштириш. Дарс мақсади билан таништириш.кки сонидан кейин туради. | |||||
Дарснинг ўртаси (6 – 30 минут) | Нарсаларни узунлиги бўйича таққослаш мумкин. Масалан, қалам ручкадан узунроқ. Ручка қаламдан қисқароқ. 1-топшириқ. Расмдан қайси қалам узунроқ? Қайси бири қисқароқ? 2-топшириқ. Нарсанинг пастдан юқорига бўлган узунлиги – унинг баландлигидир. Масалан, дарахт бутадан баландроқ. Стул партадан пастроқ. 3-топшириқ. Одамнинг баландлиги – бу унинг бўйидир. Масалан: қиз боланинг бўйи ўғил боланинг бўйидан пастроқ. Ўғил боланинг бўйи қиз боланинг бўйидан баландроқ. 4-топшириқ. Расмдаги оила аъзоларини бўйига кўра жойлаштиринг. Оилада кимнинг бўйи энг баланд? Ким пастроқ: аками ёки сингилми? 5-топшириқ. Синфда қайси нарсалар энг баланд, қайсилари энг паст эканлигини аниқланг. 6-топшириқ. Қайси бири узунроқ: | АКТ, расм. Дарслик № 1 иш дафтари. | ||||
Дарс якуни (31-35 минут) | Ўқувчилар дарс давомида нимани билгани,нима иш бажаргани, нима қизиқарли енгил бўлгани, нима қийин бўлгани ҳақидаги фикрларини айта олади. | |||||
Қўшимча ахборот | ||||||
Хулоса | ||||||
Якуний хулоса Энг яхши ўтган икки нарса нима? 1: Ўқучиларни дарс давомида баҳолаш. 2: Иқтидорли ва ночор ўқувчиларга алоҳида топшириқ бериш. Қандай икки нарса дарсни яхши қилар эди? 1: Дарснинг натижасинига кўнгил бўлиш. 2: Рефлексия. |
Илмий мудир___________
“___”_______________