6клас
Тема:Правопис та відмінювання прикметників
Мета: пояснити правила написання прикметників ; формувати вміння визначати в словах орфограми та обґрунтовувати вибір написання відповідним правилом; розвивати орфографічну пильність, мовлення учнів; виховувати повагу до образного слова.
Хід уроку
Слів у мові мільйон, вибирайте найкращі.
Кожне з них , лиш торкни,як струна, виграва.
Зрозумілі, вагомі й усі вони наші –
Мелодійні, дзвінкі, українські слова.
Олесь Лупій
І. З'ясування емоційної готовності учнів до уроку. (2 хвилини)
Галявина Знайомств
Діти, ви добре знаєте, що будь-який шлях краще долати разом із друзями й добрими приятелями. Опинившись на галявині Знайомств, придивіться одне до одного.
Передаючи одне одному уявний мікрофон, назвіть своє ім’я та одну рису характеру (прикметник), що свідчить про вас як про виховану, моральну людину.
Наприклад: Вікторія — привітна, Євген — благородний, шляхетний тощо.
Заповнення щоденника настрою. (1 хвилина)
Заповніть щоденник настрою на початку уроку.
Настрій | Колір | Початок уроку | Кінець уроку |
радісний | червоний | ||
приємний | жовтогарячий | ||
спокійний | зелений | ||
сумний | синій | ||
тривожний | фіолетовий | ||
нудьга | сірий |
ІІ. ЕТАП ПОКЛАДАННЯ МЕТИ (2 хвилини)
Колективна робота
Визначте мету, завдання уроку.
Так, сьогодні ми маємо потренуватися в правильному написанні прикметників та відмінюванні їх.
Учні разом з учителем виробляють правила поведінки у мандрівці, відкидаючи із запропонованих ті , які для них є неприйнятними. (Використовується, інтерактивний метод «Мозковий штурм».)
Орієнтовні правила поведінки у мандрівці :
Один за всіх — усі за одного.
Умій говорити та слухати.
Поважай усі висловлені думки.
Будь ввічливим: не ображай і не ображайся.
Будь активним.
Пишита говориправильно.
Ш. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
Етапи мандрівки до Країни обізнаних учнів
1.Орфографічна розминка «Рюкзаки» (5 хвилин)
Діти, щоб розпочати урок, нам слід спакувати рюкзаки із завданнями. Тому вирушаємо у мандрівку. Правила мандрівки такі: я диктую швидко, перепитувати й розмовляти не можна.
Слова пишуться у стовпчик, і рюкзачок щоразу треба згортати (загинати на одне слівце). (І варіант - помахайте лівою рукою. II варіант - підніміть угору «рюкзаки», якщо готові . Усі готові. Почали!
Розгортаємо папірці, відкриваючи по слову.
Рідненький | незабутній |
вольовий | дерев’яний |
нечуваний | непримиренний |
письменний | козацький |
невеселий | лимонний |
солов'їний | страшенним |
луганський | не широким , а вузьким |
Помилка — доведеться на цьому місці зробити дірку. Ручкою. Справжню. Наскрізь. А вдома цей рюкзачок«залатати» (виконати роботу над помилками, дібравши 10 слів на цю орфограму).
І варіант, оберіть командира (пояснює орфограми).
II варіант, оберіть командира (пояснення орфограм).
Завдання виконали — маємо право рушати далі.
2.Доріжка понять і термінів.
Від галявини в’ється доріжка — це доріжка понять і термінів, які ви опрацьовували впродовж попередніх уроків. Кожен наступний крок цією доріжкою можливий за умови, що ви згадали потрібне визначення. Не засмучуйтеся, якщо не відтворите його точно. Отже, спробуйте. Представники груп витягають питання з «чарівної» торбинки.
Яка частина мови називається прикметником?
На які розряди за значенням поділяються прикметники ?
Які ступені порівняння мають прикметники ?
Якими членами речення можуть бути прикметники ?
Чи в усіх прикметниках ознака може виражатися в більшій або меншій мірі ?
Які форми прикметників вам відомі ?
3.Гай Відмінювання
Ви чудово впоралися з випробуваннями! Доріжка привела вас до гаю Відмінювання. Придивіться пильніше: посеред цього гаю росте сім предковічних кремезних дубів. Це й не дивно, адже кожен дуб — це відмінок. Пропоную вам виконати декілька тренувальних вправ.
Тренувальні вправи
1)Поставити прикметники у відповідному відмінку.
Буду я навчатись мови золот( а )
У трави-веснянки, у гори крут(а),
В потічка весел(ий), що постане річкою,
В пагінця зелен(ий), що зросте смерічкою.
Буду я навчатись мови-блискавиці
В клекоті гаряч(ий) кован (а) криці.
В корневищі пружн(ий) ниви колосков(а),
В леготі шовков(ий) пісні колисков(а).
(А. Малишко)
2)Кодований диктант (якісні —1; відносні — 2; присвійні — 3)
Блакитне небо, дубова шафа, маленький хлопчик, дідове ім’я, щаслива молодь, широкий степ, конопляне насіння, жіночий одяг, літній день, стара жінка, срібна ложка, відважний розвідник.
Код відповіді : 1 2 1 3 1 1 2 2 2 1 2 І
3)«Знайдіть зайве»
Спишіть, на місці крапок дописуючи закінчення прикметників. Знайдіть у кожному рядку зайве словосполучення.
Справжн... друг, літн... день, нов...костюм, суботн... ранок.
Сумн... погляд, холодн... суп, весел... свято, дивн... вчинок.
Добр...новина,тепл...ковдрою, смачн... цукеркою, гусяч... лапкою.
4)Провідміняйте : дружний клас , дружній погляд , білолиций хлопець.
4. Озеро Правопису (5 хвилин)
Проминувши гай, ви опинитеся на березі великого озера. Це озеро Правопису. Упевнено почуватися в його кришталево чистих водах вам допоможе бездоганне знання правил. А для цього виконайте ще тренувальну вправу «на дружбу». «На
дружбу» означає, що в результаті роботи у групі «у всіх зошитах все повинно бути однаковим,крім почерку».
Спишіть речення, виправляючи помилки у творенні форм ступенів порівняння
прикметників.
1. Київ — саме давнє місто нашої країни.
Андрій — найбільш здібніший учень у класі.
Стрибки у довжину — одна з найбільш давніших навичок людини.
«Формула-1» — один із самих знаменитих чемпіонатів світу.
Найбільш престижніші автоперегони щороку проходять у невеликій державі Монако.
Наша команда більш дружніша за інші.
5. Стежина Перекладу
Наша подорож наближається до завершення. Крок за кроком — і ви вийшли на стежину Перекладу. Вас бентежить, що вона така звивиста? Озбройтеся словником — і вперед.
Написавши український переклад поданих нижче слів, у виділеному вертикальному рядку прочитаєте, до якого розряду належать ці прикметники:
Благородный.
Вредный—...
Крепкий —...
Сознательный
Разнообразный —...
Прихотливый —...
Аккуратный —...
1. | |||||||||||||
2. | |||||||||||||
3. | |||||||||||||
4. | |||||||||||||
5. | |||||||||||||
6 | |||||||||||||
7. |
6.БрамаКраїни грамотних учнів.
Стежина перекладу привела нас до брами, за якою починається Країна грамотних учнів. Щоб із впевненістю пройти крізь браму, треба зробити ще одну важливу справу: виконати ланцюговий тест. У ньому відповідь на наступне завдання обов’язково залежить від правильної відповіді на пепереднє.
Завдання 1, 2, 6 і 7 мають варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь і позначте її.
У завданнях 3-5 та 8-12 на місці пропусків впишіть відповіді.
Ознаку предмета, яка може бути в ньому більшою чи меншою мірою, позначають прикметники
якісні (+)
відносні
присвійні
До цієї групи належить прикметник
1) східний
2 ) повний (+)
3) ведмежий
4) дубовий
Утворітьі запишіть просту форму вищого ступеня цього прикметника
(повніший)
Утворіть і запишіть просту форму найвищого ступеня цього прикметника
(найповніший)
Значення цього прикметника посильте за допомогою ще одного префікса
(якнайповніший або щонайповніший)
Утворений вами прикметник належить до групи
твердої (+)
м'якої
До такої ж групи належить і прикметник
Дружній
Синє
поганий (+ )
мужня
Утворіть і запишіть просту форму вищого ступеня цього прикметника, яка утворюється від іншої основи…………. (гірший)
Утворіть і запишіть повну нестягнену форму називного відмінка жіночого роду цього прикметника………..(гіршая)
Запишіть закінчення, яке матиме цей прикметник у формі місцевого відмінка однини
У формі ще якого відмінка однини прикметники жіночого роду матимуть таке ж закінчення?.............(давального)
Запишіть прикметник безкрая у формі цього ж відмінка однини
(безкраїй)
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Заключне слово вчителя.
Отже, ми біля цілі. Усі перешкоди ви подолали успішно. Сподіваюся, що знання, здобуті під час вивчення теми, будуть міцними й допоможуть вам гідно здолати найскладніший шлях.
Висловіть, будь ласка, свої враження від уроку.
І. Рефлексія «Вільне письмо»: що сподобалося і що не сподобалося на уроді. Пишемо одну хвилину, не зупиняючись. (І хвилина)
2.Заповнення щоденника настрою. ( І хвилини)
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (2 хвилини)
Обери те завдання, яке бажаєш виконати:
написати казку про правопис прикметників;
підготувати усне повідомлення «Правопис та відмінювання прикметників»;
скласти кросворд або вправу, яка перевіряє правопис прикметників.