Efficiency

Планирование
Мерзімі: Term: Мұғалімнің аты - жөні: Full name of the teacher: СЫНЫП: Class: Қатысқандар саны: Number of participants: Қатыспағандар саны: Number of participants: САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: THE THEME OF THE LESSON: • Пайдалы әсер коэффициенті Efficiency
Ерсұлтан Майра
Содержимое публикации

Бөлім 7. 3В: Қатты дене, сұйық және газ қысымы

Part 7. 3B: solid, liquid and gas pressure

Мектеп
School

Пән:физика

Subject: physics

Мерзімі:
Term:

Мұғалімнің аты - жөні:
Full name of the teacher:

СЫНЫП:
Class:

Қатысқандар саны:
Number of participants:

Қатыспағандар саны:
Number of participants:

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
THE THEME OF THE LESSON:

Пайдалы әсер коэффициенті
Efficiency

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
Learningobjectivesachievedinthislesson (linktocurriculum))

7. 2.3.7 энергияның бір түрден екінші түрге өзгеруіне мысалдар келтіру және түсіндіру, механикалық энергияның сақталу заңын қолдану;

7.2.3.8 көлбеу жазықтықтың пайдалы әсер коэффициентін тәжірибеде және есептер шығару барысынды анықтау.
7. 2.3.7 give and explain examples of changes in energy from one type to another, apply the law of conservation of mechanical energy; 7.2.3.8 determination of the efficiency of the inclined plane in practice and in solving problems.

Сабақтың мақсаттары

Lesson objectives

Оқушылар:

энергияның бір түрден екінші түрге өтуіне мысал келтіре алады;

механикалық энергияның сақталу заңын есеп шығарғанда қолданады;

ПӘК формуласын есептеулерде пайдаланады;

энергияның шығынын тәжірибеде анықтайды.
Student:
can you give an example of the transition of energy from one form to another; application of the law of conservation of mechanical energy in the calculation; Uses the efficiency formula in calculations; determines energy losses in practice.

Тілдік мақсаттар

Language goals

Тілдік мақсаттарыңызды белгілеңіз, соның ішінде қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерге мысалдар келтіріңіз.

Оқушылар:Тілдік қорына, ойларын дұрыс жеткізуіне,монологтық және диалогтық сөйлеу білігін дамытуғакөңіл бөлу.Зерттеудің нәтижелерін ауызша және жазбаша түрде жазып, қорытынды жасай алады

Пән лексикасы және терминология:Энергия, потенциалдық энергия, кинетикалық энергия, ПӘК, пайдалы жұмыс, толық жұмыс

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер;Энергия, потенциалдық энергия, кинетикалық энергия, ПӘК, пайдалы жұмыс, толық жұмыс, энергияның сақталу заңы.

Specify your language goals, including examples of words and phrases used. Students: pay attention to the language Fund, the correct presentation of thoughts, the development of monological and dialogical speech.Can draw a conclusion, draw up the results of the study orally and in writing
Discipline vocabulary and terminology: Energy, potential energy, kinetic energy, efficiency, useful work, full work
Phrases required for dialogue and writing; Energy, potential energy, kinetic energy, efficiency, useful work, complete work, the law of conservation of energy.

Құндылықтарды дарыту

Gift of values

Ынтымақтастық

Өзіне және өзінің айналасындағы адамдарға деген құрмет

Академиялық шындық
Cooperation
Respect for yourself and others
Academic reality


Пәнаралық байланыстар
Interdisciplinary connections

Математика
Mathematics

АКТқолданудағдылары
ICT application skills

Ақпаратты табу, құру және онымен жұмыс істеу, мәліметтер мен ой түйіндерімен бөлісе және алмаса отырып құрал – жабдықтар мен қосымшалардың кең ауқымын пайдалану арқылы өз жұмысын бағалау және жетілдіру.

Find, create and work with information, evaluate and improve your work using a wide range of equipment and applications, share and share data and thought nodes.

Бастапқы білім

Primary education

Энергияның бір түрден екінші түрге өзгеруіне мысалдар келтіре отырып, түсіндіре алады.
Can give examples of energy changes from one species to another.

Сабақтың барысы
Lesson progress

Уақытты жоспарлау
Time planning

Жоспарланатын іс-әрекеттер
Plan actions

Ресурстар
Resources

Басы

0 3мин
Beginning 0-3 min.

3-10 мин

3-10 min

(W)Ұйымдастыру. Сынып оқушыларын сабаққа психологиялық дайындау.

(f) Миға шабуыл

Мүмкін болатын сұрақтар:

1. Энергияның қандай түрлерін білесіңдер?

2. Потенциалдық энергияға анықтама беріңдер.

3. Кинетикалық энергияға анықтама беріңдер.

Қауіпсіздік ережелерін еске салу

4. Тәжірибе: толық механикалық энергияның сақталу заңын тексеру.

Жоғарыдан төмен лақтырылған жіпке ілінген кішкене доптың жылдамдығын анықтайық.

Ол үшін алдымен оқушылармен бірге

бағалау критерийін құру:

Биіктікті өлшеу.

Максимал потенциалдық энергияны анықтау.

Энергияның сақталу заңын пайдалана отырып, жылдамдықты анықтайтын формуланы қорытып шығару.

Жылдамдықты есептеу.

Сабақтың тақырыбын және оқыту мақсаттарын түсіндіру.
(W) Organization. Psychological preparation of students for classes.

(f) brain attack
Possible questions:
1. What types of energy do you know?
2. give the definition of potential energy.
3.give the definition of kinetic energy.
Remember the safety rules

4. experience: testing the law of conservation of total mechanical energy.

Determine the speed of a small ball suspended from top to bottom on the discarded thread.

To do this, first they together with the students construction of evaluation criteria:
1.height measurement.
2. determination of the maximum potential energy.
3. generalization of the formula for determining the velocity using the law of conservation of energy.

4.the calculation speed.
Explanation of lesson topic and learning purpose.

Қауіпсіздік ережесі

Қажетті құралдар:

Жіп, кішкене доп, өлшеуіш таспа.

1-3 слайд
Security regulations Necessary tool:

Thread, small ball, measuring tape. Slide 1-3

10 –16 мин
10-16 min

(W) Алдыңғы есепке кері есепті шығару.

Тік жоғары лақтырылған доптың бастапқы жылдамдығы 15 м/с. Доп көтерілген максимал биіктігін табу.


(W) output a reverse report to the previous report. The initial speed of the vertical top thrown ball 15 m / s. find the maximum height at which the ball rises

презентация

3-10 слайд

1625мин
1625min

(f) Сұрақтар:

1. Автомашина қозғалтқышы қалай жұмыс істейді?

Мүмкін жауаптар: машина моторына бензин құйғанда, ол оталады, жүреді және қалдық қара түтін болып шығады.

2. Мына суреттен не байқайсыздар?
Question

1. How does a car engine work?

Possible answers: when filling the car engine with gasoline, it ignites, goes and becomes a residual black smoke. 2. what will you notice in this drawing

Мүмкін жауап: Электр энергиясы жарық энергиясына айналады.

Сұрақ: Екі жағдайда да энергия шығыны болады ма?

Мүмкін жауап: Иә, алғашқыда мотордың гүрілі, екіншісінде шам шынысы мен қыл сымының қызып кетуі.

Санки (Sankey) диаграммасы:

Perhaps the answer is: electricity is converted into light energy. Question: Will there be energy losses in both cases?
Perhaps the answer is: Yes, first the roar of the motor, on the second-the heating of the glass and hair.
Sankey Chart) :

Санки диаграммасында барлық энергия көрсетілген. Неғұрлым бағыттың жуандығы- ол энергияның соншалықты көптігін білдіреді, мына схемада электр шамының үлкен бөлігі жарыққа кетеді, жылуға емес.Орындалған пайдалы жұмыс, шамның электр энергиясының бөлігін (тұтынуды) жарық энергиясына (пайдалы беру) беретіндігімен, ал энергияның қалған бөлігін жоғалатын жылу ретінде беретіндігімен түсіндірілуі мүмкін.
In the diagram of the sled shown off all that energy. The most complete direction-this means as much energy as energy, in this scheme, most of the electricity goes into light, not heat. The useful work performed can be explained by the fact that the lamp supplies part of the electricity (consumption) to the light energy (useful transmission), and the remaining part of the energy is supplied as heat loss

(Т) Бейнефильм көргеннен кейін оқушылар энергияның сақталу заңын тұжырымдайды.
(T) after watching the video, students formulate the law of conservation of energy.

Презентация

11-15 слайд

Энергияның сақталу заңы
Energy conservation law

https://www.youtube.com/watch?v=8lAlSHb-C5o /2:48-4:05 аралығы/

25 – 28 мин
25 – 28 min

ПӘК-ті есептегенде-пәк берілген пайдалы энергияның толық энергияға қатынасын пайызға көбейтеміз.

%

Қорытынды, ПӘК әрқашан механизмдерде 100%. –ден кем болады.

Массасы 70 кг адамның күнделікті өмірде шығын энергиясы

1 калория = 4.18400 Джоуль=4,18 Дж

Түрлері

Шығындалған энергия

тамақ, 30 мин.

40 ккал

Желіп жүру , 10 мин.

30 ккал

Жазу үстелінде отыру, 1 сағат

110 ккал

Баспалдақтан түсу, 5 мин.

70 ккал

Баспалдақпен жоғары көтерілу, 10 мин.

180 ккал

Автомашина жүргізу, 2 сағат

350 ккал

Еденді сыпыру, 2 сағат

560 ккал

Киім үтіктеу , 1 сағат

270 ккал

Терезе жуу , 1 сағат

250 ккал

ұйықтау, 8 сағат

580 ккал




Презентация

16-слайд
Presentation Slide 16

(“Концепции современного естествознания” Т.Я. Дубнищевой, 1997, с.182)

28-39 мин
28-39min

When calculating the efficiency-the efficiency is multiplied by the percentage of the ratio of the provided useful energy to the total energy.
η=Apital / Apical * 100%
Conclusion, the efficiency is always in the mechanisms of 100%. less will be.
Energy consumption in the daily life of a person weighing 70 kg
1 calorie = 4.18400 Joules=4.18 joules

(Е, G) Эксперименттік есеп

Көлбеу жазықтықпен болат кішкене шар домалап бара жатыр. Шарик соқтығысқанға дейінгі кезеңді бақылаңдар.

Мына сұрақтарға қысқаша жауап беріп көріңдер:

Энергияның қандай түрленуін байқадыңдар?

Металл цилиндрге соқтығысқанда шариктің потенциалдық энергиясы қайда кетті?

Энергияның сақталу заңы бұзылды ма? Шариктің көлбеу жазықтықпен үйкелісін ескермеңіз.

Шариктің домалап бара жатқандағы жылдамдығын анықтаудың әдістерін ұсынып көріңіздер.

Тек сызғыштың көмегімен шарик жылдамдығын анықтаңыз.

Көлбеу жазықтықпен төмен қарай домалаған шардың ПӘК-ін есептеңіз.

Шар мен көлбеу жазықтық беті арасындағы үйкелісті ескере отырып, Санки диаграммасын сызып көріңіз.

Бағалау критерийі:

Экспериментті дұрыс жасайды және бақылайды

Цилиндрге соқтығысқанға дейінгі потенциалдық энергияны түрленуін сипаттай алады(энергияның сақталу заңы бойынша)

Алдыңғы есептің шығарылу жолын пайдалана отырып, ұсыныс жазу

Сызғыштың көмегімен төмен қарай науа бойымен домалаған шардың жылдамдығын есептей алады.

Толық және пайдалы жұмысты есептей алады және ПӘК-ті есептейді.

Шығарылған есеп жауаптары арқылы Санки диаграммасын сызады.

E, G) pilot report
With an inclined plane, a small steel ball. Control the period before the ball collides.
We answered the following questions live:
i. what energy transformations have you observed?
ii. where did the potential energy of the ball occur when it collided with a metal cylinder?
iii. has the law of energy conservation been violated? Do not take into account the friction of the ball with an inclined plane. iv.suggest ways to determine the speed of the ball rolling.
V. determine the speed of the ball only with a ruler.
vi. calculate the efficiency of the ball rolled down an inclined plane.
vii. taking into account the friction between the surface of the ball and the inclined plane, cross out the sled diagram
Evaluation criterion:
1. correctly makes and controls the experiment
2. characterizes the transformation of potential energy before the collision into a cylinder(according to the law of energy conservation).)
3. write a proposal using the output line of the previous report 4.using the ruler, you can calculate the speed of the spinning ball down the chute.
5.know how to calculate the total useful work and calculate the efficiency.
6.with the help of the rendered answers, the report crosses out the sledge diagram.

Көлбеу науа, домалақ кішкене доп, сызғыш, металл цилиндр

39-40 мин
39-40
min

Рефлексия

Activity«Серіктестіктеріңізбен сөйлесіңіз»

Білген3нәрсемен

Оңай деп ойлайтын нәрсемен

Қиын деп ойлайтын нәрсемен

Болашақта оқитын нәрсемен

Үй тапсырмасын беру

Reflection
Communicate with Activity partners»
Knew than 3
Something that is easy to think of
It is difficult to think of something that
- That, in the future, students

7 сынып Физика оқулығы

Пайдалы әсер коэффициенті тақырыбын оқу

Class 7 physics textbook Studying the topic of efficiency

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Analysis-how do you plan to provide more support to students? What tasks do you plan to set for students with high abilities?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Assessment-how do you plan to check students ' level of learning?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Compliance with safety and health regulations

Барлық оқушылар:ПӘК терминін түсініп, формуласын есептер шығару кезінде қолдана алады; Санки диаграммасын түсінеді

Оқушылардың көпшілігі:

Энергияның сақталу заңын эксперименттік есепте тұжырымдап, ПӘК-тің физикалық мағынасын түсінеді;

Кейбір оқушылар:

Эксперименттік есептегі энергияның сақталу заңы мен ПӘК-тің мағынасы жіне Санки диаграммасын өмірден мысалдар келтіріп қолданады
All students: understand the term UCS and can use the formula when solving problems; understand the sled diagram The majority of students:
Formulates the law of energy conservation in the experimental calculation and understands the physical meaning of efficiency; Some students:
The experimental report uses the laws of energy conservation and the value of efficiency and sledge diagrams from life.
.

Қолдарындағы шардың төмен қарай құлауындағы жылдамдық формуласын есептің дискрепторы бойынша қадаммен шығарады.

Эксперименттік есепті бағалау критерийі бойынша білімдерін бағалау
1.formula of speed in the falling of the ball in the hands down displays increments on descriptor calculation.
2. Assessment of knowledge based on the evaluation criteria of the pilot report

Практикалық жұмыс жасау кезінде ҚЕ бойынша құсқаулық беру


Vomiting for TB in practice

Сабақ бойынша рефлексия
Reflection on the lesson

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Are the lesson goals/learning goals set correctly? Did all students receive a CSH? Why not deliver? Was it analyzed correctly in the lesson? Are the time stages of the lesson saved? What were the deviations from the lesson plan, why?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Оқушылар оқу мақсатына қол жеткізе алды, себебі олардың эксперименттік есеті шығара отырып, өз беттерінше энергияның сақталу заңын тұжырымдауы және пайдалы әсер коэффицментінің физикалық мағынасын түсінуі

Санки диаграммасы бойынша ПӘКті сипаттай алулары

Саралау әдісі бойынша эксперименттік есептің жеңілден күрделіге қарай қадаммен жүргізілуі нәтижесінде топтық жұмыста оқушы-оқушы және мұғалім-оқушы тәсілінің жүзеге асуы

Сабақта уақыт кезеңдерінің сақталуы

Сабақ кезінде ауытқу Санки диаграммасын оқушылапдың бірден түсініп, сызуы, бірақ масштабты ескеруде кейбір оқушылардың оқушы-оқушы тәсілі арқылы түсінді.Бірақ уақытты сәл ұстады. Бірақ эксперименттік есепте есептелген уақыттан бұрын аяқтаған оқушылар болды.
Use this section to Express your opinion about the lesson. Answer the questions in the left column about your lesson.
1. students were able to achieve the learning goal by independently formulating the law of energy conservation, producing their experimental memory, and understanding the physical meaning of the efficiency coefficient.
2. describe the folder using the sled diagram
3. implementation of the student-student and teacher-student approach in group work as a result of conducting an experimental task using the differentiation method with a step to a complex one
4. observing time periods in the lesson
5.during the lesson, the deviation lowered the sledge diagram, which students immediately understood, emphasized, but when taking into account the scale, some students understood as a student-student.But time held up a little. But the experimental report was for students who finished earlier than the calculated time.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: ПӘК-ті есептеуде және Санки диаграммасын жақсы түсініп орындады. Мұғалім тек бағыттаушы ғана болды.

2: Екі эксперименттік есепті оқушылар өздері белсенді түрде орындады.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:Тәжірибелік есептер, әсіресе Санки диаграммасы оларды қызықтырды.

2: Энергияның сақталу заңы пайдаланып, жылдамдықтың формуласын шығарғанда.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Бір оқушыға формула қорытуда қиындық туғызды, келесі сабақта осы формулаға есептер шығару

Санки диаграммасына байланысты масштабты ескере отырып, өмірмен байланыстырылған есептер қарастыру

Overall assessment
Two well-traveled aspects of the lesson (think about both learning and learning)?
1: performed the efficiency calculation and understood the sled diagram well. The teacher was only a guide.
2: two experimental tasks were actively performed by students themselves.
What can help improve the lesson (think about both learning and learning)?
1: practical tasks, particularly the diagram of the sled, they were interested in.
2: when a velocity formula is developed using the law of conservation of energy.
During the lesson, I learned about the class or about the achievements/difficulties of individual students, why should I pay attention to the following classes?
1. for one student, there was a difficulty in formulating the formula, in the next lesson, solving problems using this formula
2. consider life-related tasks, taking into account the scale associated with the sledge diagram

W = толық сыныппен жұмыс жасау

G = топпен жұмыс

I = жеке жұмыс

E =оқушы тәжірибесі

D = мұғалімнің демонстрациясы

f = қалыптастырушы бағалауға мүмкіндік беретін әрекет

= қауіпсіздікті сақтау бойынша кеңес

Т- мұғалімнің іс-әрекеті

W = working with a full class
G = working in a group
I = individual work
E =student experience
D = teacher demonstration
F = action to generate an estimate Real
= security compliance Council
T-teacher activity

Комментировать
Свидетельство участника экспертной комиссии
Оставляйте комментарии к работам коллег и получите документ бесплатно!
Подробнее