Тып урока: тлумачэнне новага матэрыялу.
Тэма: “Выратаванне звяроў. В.Вольскі “Паводка”. Вуснае выказванне “Дапаможам птушкам” па малюнку”.
Мэты:
1.пазнаёміць вучняў з апавяданнем “Паводка” В.Вольскага;
2. фарміраваць навык выразнага чытання;
3. узбагачаць слоўнікавы запас вучняў новымі словамі і выразамі;
4. развіваць памяць, вусную мову вучняў;
5. выхоўваць любоў да прыроды, цікаўнасць і назіральнасць.
Абсталяванне: Вольскі А.В., Гімпель І.А. Літаратурнае чытанне, 2 клас. Падручнік для ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з рускай мовай навучання. 2012 г., малюнкі ранняй вясны, паводкі, зімуючых птушак (сініцы, вераб,я), дзяцей, якія будуюць шпакоўні або кармушкі.
Ход урока:
Этапы | Змест |
1. Арганізацыйны момант | - За парты зноў паклікаў нас Званок – жаўрук вясёлы. Дзень добры, родны светлы клас! Дзень добры, маці-школа! |
2. Праверка хатняга задання | - Адкажыце, калі ласка, з якім творам вы пазнаеміліся на мінулым уроку? (“Вясна ідзе”) - Хто яго аўтар? (Валерый Кастручын) - Вам трэба было навучыцца выразна чытаць. Давайце зараз пачнем чытаць ланцужком. (пасля настаўнік робіць заўвагі, выдзяляе лепшых чытальнікаў) |
3. Паведамленне тэмы і пастаноўка вучэбных задач | - Дзеці, сення мы з вамі пазнаемімся з творчасцю Віталя Вольскага і з яго апавяданнем “Паводка”. А яшчэ мы навучымся выразна яго чытаць. |
4. Падрыхтоўка да першаснага ўспрымання | - Сення, дзеці, мы з вамі працягнем знаеміцца з творамі раздзелу “Вясна, вясна жаданая!..” Як вы бачыце, пра гэту пару года можна гаварыць доўга і шмат, бо шматлікія паэты і пісьменнікі ўсхвалялі яе ў сваіх творах. А як вы лічыце, чаму? (адказы) - Вясной прырода быццам бы нараджаецца зноў, прачынаецца ад доўгага зімовага сну. Звярніце увагу на дошку і паспрабуйце назваць прыкметы вясны, што вясной адбываецца такога, чаго не ўбачыш зімой? - Як звяры сустракаюць вясну? Змяняецца нешта ў іх жыцці? Абмеркаванне. - Добра. Сення мы з вамі працягваем знаеміцца з творамі аб вясне. Але, перш чым мы пачнем чытаць, звернем сваю увагу на малюнак, размешчаны ў падручніку. Ці можна па малюнку вызначыць, аб чым пойдзе размова ў тэксце? Чаму? (адказы) - Каб даведацца дакладней, аб чым будзе апавяданне, паслухайце і адгадайце загадку: Растае ўжо белы снег, Ну, мядзведзь, не пазяхай! Бо вада ўжо з поўных рэк Ільецца цераз край. Можа затапіць бярлогу, Нашу весачку, дарогу. - Што гэта? (адказы) - Так, гэта паводка. Вельмі часта жывелы пакутуюць ад паводак, якія руйнуюць іх жылле, і яны вымушаны шукаць які-небудзь астраўкі, каб схавацца. - Каб вам поўнасцю быў зразумелы тэкст, давайце перад чытаннем растлумачым незразумелыя словы: Паводка – паводок (рус.) Раўчук – невялікая канаўка Ратавацца – спасаться (рус.) Грамадка – вялікая колькасць Паўскакваюць – вскочат (рус.) |
5. Першаснае ўспрыманне і праверка першаснага ўспрымання | - А зараз пачнем знаемства з творам. Слухайце ўважліва (настаўнік выразна чытае) - Вось вы праслухалі апавяданне. Ці спадабалася ено вам? Чаму? (адказы) - Якія пачуцці выклікала ў вас гэтае апавяданне? Чаму? (хваляванне, непакой) - Якія карціны вы ўяўлялі сабе? - Як паступілі б вы ў такой сітуацыі? (адказы) |
6. Фізкультхвілінка | - Давайце крыху адпачнем. Устаньце, выйдзіце з-за парт: Раз, два, тры, чатыры - Зайчык вушы натапырыў. Iдзе з лесу воўк, воўк, I зубамi - шчоўк, шчоўк. Мы схавалiся ў кусты: Зайка, я, i ты, i ты. Ты ж ваўчына, пачакай, Як схаваемся - шукай! - Сядайце. Працягнем наш урок. |
7. Падрыхтоўка да паўторнага чытання | - А зараз, дзеці, каб навучыцца чытаць выразна і без памылак, давайце зробім моўную размінку. - Мы з вамі чыталі тэкст пра жывел. Давайце цяпер вывучым скорагаворку пра пацешнага бабра. Звярніце ўвагу на дошку: Гаспадарлівыбабёр Па рацэ вярбіну пёр. І бабрыха не драмала – Побач з ім плыла-нырала. Работа над скорагаворкай: - Пра каго гаворка? Чытаем скорагаворку і з большай сілай голасу выдзяляем гэтае слова. - Што ен пер па рацэ?(тое ж самае) - Што рабіла бабрыха? (тое ж самае) - Якім чынам плыла-нырала бабрыха? (тое ж самае) - А зараз паспрабуйце, не гледзячы на дошку, у хуткім тэмпе прагаварыць нашу скорагаворку. |
8. Паўторнае чытанне і аналіз | - Добра, цяпер усе падрыхтаваны да чытання. Прапаную чытаць па ланцужку па абзацах. Чытанне дзяцей. - Малайцы! Добра прачыталі. А зараз давайце абмяркуем прачытанае: - Дзе адбываецца дзеянне? - Што адбылося з рэкамі? Зачытайце. - Чаму зайцы апынуліся на астраўку? - Падумайце, чаму ліса не звяртала аніякай увагі на зайцоў? - За каго вы непакоіліся больш за ўсе? Чаму? - Чаму звяркоў на астраўку можна пабраць, нават, рукамі? - Як чалавек выратаваў звяркоў? - Як вы лічыце, як чалавек адносіцца да тых, хто апынуўся ў бядзе? |
9. Заключная гутарка | - На сенняшнім уроку мы працягнулі знаемства з творамі пра вясну. Як вы лічыце, што хацеў аўтар сказаць сваім чытачам? (што жывелам трэба дапамагаць) - Так, на самой справе, жывелы амаль увесь час маюць патрэбу ў дапамогі і падтрымцы чалавека. Як вы лічыце, што ен можа зрабіць, каб дапамагчы? (адказы) - Але чалавек не так часта сустракаецца з дзікімі жывеламі, а вось птушак мы чуем кожны дзень. І яны таксама маюць патрэбу ў падтрымцы. Звярніце ўвагу на дошку. Якіх птушак мы бачым? Што робяць дзеці? - А зараз, гледзячы на малюнак, паспрабуйце выказаць свае думкі па тэме: “Дапаможам птушкам”. Раскажыце, што чалавек можа зрабіць, каб падтрымаць іх. Выказванні дзяцей. |
10. Творчая праца | - Добра! Мы з вамі прачыталі тэкст. Давайце цяпер падзелім яго на часткі, згодна з планам, размешчаным на старонцы 80 падручніка. - Чытаем першы пункт. Якая частка тэкста адпавядае такой назве? - Другі пункт. Якая частка тэкста адпавядае гэтай назве? - Трэці пункт. Якая частка тэкста засталася? - А зараз паспрабуем пераказаць тэкст сваімі словамі, прытрымліваючыся дадзенага плана. |
11. Вынікі ўрока | - Дзеці, скажыце калі ласка, ці ведаеце вы, пра каго гавораць “Браты нашы меншыя”? - Так, пра жывел. А чаму іх называюць менавіта так? Падумайце. Разважанні дзяцей |
12. Д/З | - Вашым хатнім заданнем будзе выразнае чытанне апавядання і падрабязны пераказ, выкарыстоўваючы словы і выразы з тэксту. - Усем дзякуй! Да пабачэння! |