Открытое занятие по формировании элементарных математических представлений в подготовительной группе .
Тема : « Апока оонньуулара».
Цель :
- Продолжать учить составлять и решать арифметические задачи на сложение и вычитание.
- Упражнять в счете предметов.
- Учить измерять длину отрезков прямых линий по клеткам.
– Совершенствовать умение ориентироваться на листе бумаги в клетку, выполнять задания по словесной инструкции.
- Развивать внимание , память , логическое мышление.
Ход занятия :
Орг . момент :
- О5олоор бугун биьиэхэ ыалдьыттар кэлбиттэр эьигини коро , тоьо улааппыккытын уонна оскуола5а барарга тоьо бэлэмнитин билэ. Чэ эрэ Доргуччу дорооболоьуоххайын уонна мичээрбитин бэлэхтиэххэйин. Сееп , дьарыкпытын са5алыаххайын , миэстэ5итигэр тиийэн олорун.
Сюрпризный момент :
- О5олоор биьиэхэ оссо дьарыкпытыгар ким эрэ ыалдьыттыы кэлбит . экран диэки коруоххэйин эрэ . ( Экранна эбээн о5ото костор).
- Корун эр хоту дойду уола ыалдьыттыы кэлбит эбит дии , кини аата Апока диэн эбит . Кини хоту дойду уола буоларын быьыытынан элбэх табалаах , табаларын корор-истэр , аьатар - харайар эбит. . Апока эьигини кытта ооньуон ба5арар , миигин кытта оонньуугут дуо?- диир . Онньуубут до о5олоор?
- Апока оонньууларын оонньуохпут иннинэ кыратык эрчиллэ туьэн ылыаххайын :
1. Бугун нэдиэлэ кунэ ханныгый? (четверг)
2. Сарсын ханнык нэдиэлэ кунэ буоларый? (пятница).
3. Нэдиэлэ5э хас кун баарый? ( сэттэ).
4. Вторник кэнниттэн ханнык нэдиэлэ кунэ буоларый? ( среда).
5. Оробул куннэри ааттаан ? ( суббота , воскресенье).
6. Кыьын кэнниттэн ханнык дьыл кэмэ буоларый? ? ( саас)
7. Сайын кэнниттэн ханнык дьыл кэмэ буоларый? ( куьун).
- Маладьыастар , чэ эрэ оонньурга бэлэмнэннибит , Апока оонньууларын коруоххэйин .
( Экранна оонньуулара тахсар).
1 оонньуута : Апока хараалга тоьо табалаа5ын аа5ын .
( Экранна хараал таба ойуута костор ).
- Хас табалаах эбитий о5олоор ? ( 15 табалаах эбит ).
2 оонньуута : Апока убайын кытта ууча5ынан сырсан оонньуурун собулуур эбит. Апока кыьыл дьуьуннээх суолунан айаннаабыт , убайа саьархай онноох суолунан айанныыр . Ханнык суол кылгаьын таай. Ким тургэнник табаларыгар тиийэр эбитий ?
( Экранна икки араас онноох суол , уучахтаах о5олор костоллор )
- О5олоор чэ эрэ манна биьи ханнык суол кылгаьын билиэхтээхпит . Ону билээрибитигэр биьи бу маннык клеткалаах кумаа5ыннан кээмэйдээн коруохпут . ( клеткалардаах кумаа5ы биэртэлиибин ) . бастаан кыьыл онноох суолу кээмэйдээн коруоххэйин. Кээмэйдиирбитигэр суолбут са5аланыытыттан ол аата ханас оттуттэн кумаа5ыбытын ууран кээмэйдиибит уонна харандааьынан хана диэри суол тиийбитин кээмэйдиир кумаа5абытыгар харандааьынан бэлиэтиибит. , харандааьынан бэлиэтээбиккитигэр диэри хас клетка баарын аа5абыт.
Кыьыл суол уьуна хас клеткаха тннэьэрий ? ( 5 клетка ) . Сееп маладьыастар , Аны саьархай суол кээмэйдээн корун . Саьархай суол хас клеткаха тэннэьэрий ? ( 8 клеткаха) . Сееп. Ханнык суол кылгас эбитий? Кыьыл дуу саьархай дуу ? ( кыьыл) . Хас клетканнан кылгас эбитий ? ( 3 клетканнан ). Маладьыастар . Ол аата ким тургэнник табаларыгар тиийбит эбитий? ( кылгас суоллаах Апока тиийбит эбит ). Маладьыастар .
Кыратык сынньана таарыйа сэрээккэлээн ылыа5ын . остуолбут таьыгар турдубут , мин кэннибиттэн хатылыыбыт.
Физкультминутка.
Руки кверху поднимаем ,
А потом их опускаем ,
А теперь их разведем
И к себе скорей прижмем .
А потом быстрей , быстрей
Хлопай , топай веселей.
- Салгыы экраны коруоххэйин.
3 оонньуу : Апока убайын кытта оонньуу сылдьан табаларын куоттаран кээспит. Табаларын хомуйарга комолоьун .
-Чэ эрэ о5олоор корун эрэ ,
( Экранна 6 таба ойуута , маамыкталаах ойуу костор )
- Апокаха 6 табалаах эбит . Онтон Апока маамыкталаан 2 табаны тутан ылбыт . Хас таба тутуллубакка хаалла? Бу садаача суоттабылын суруйан кордорун . ( иччитэх клеткалардаах кумаа5ыны биэртэлиибин)
Уопсайа Апока хас табалаах этэй ? ( 6) Тутан ылбыт болла5ына ханнык бэлиэни суруйабытый ко5урэтии дуу , эбии дуу ) ( Ко5урэтии «-« ). Хас табаны тутан ылтый? (2) Хас тутуллубакка хаалтый? ( 4) Тэннэьэр 4. Эппиэтин толору этиэ5ин эрэ. Туорт таба тутуллубакка хаалбыт. Маладьыастар.
6 | - | 2 | = | 4 |
4 оонньуу : Апока ийэтигэр олбох бэлэхтиэн ба5арбыт , олбо5ун киэргэтэн биэрэргэ комолоьун .
( Экранна кордоробун)
- О5олорго карточкалары биэрэбин.
- Бу Апока ийэтигэр биэрэр олбо5ор иччитэх клеккаларга ханнык фигура тиийбэтин уруьуйдаан биэриэ5ин. Бол5омтолоохтук улэлиибит .
- Маладьыастар Апока олус уордэ , онорбут олбохторгутун тургэнник ийэтигэр илдэн бэлэхтиэн ба5арда. Тугунан ийэтигэр айаннаан тиийэрин таайын диир ,
- Чэ эрэ илиискэ онорон таайыахпыт . Мин этиибинэн толорон иьэбит.
Точкаттан уна диэки алта клетка коно сурааьыны тардабыт , онтон биир клетка уоьэ ханас диэки токур сурааьыны тардабыт , ус клетка уоьэ диэки коно сурааьыны тардабыт , онтон биир клетка токур сурааьыны аллара тардабыт , онтон 4 клетка ханас диэки коно сурааьыны тардабыт , онтон икки клетка уоьээ коно сурааьыны тардабыт , икки клетка ханас диэки коно сурааьыны тардабыт онтон аллара ханас диэки икки клетка токур сурааьыны тардабыт , онтон икки клетка аллараа коно сурааьын тардабыт , бутэьигэр сурааьыммытын точканы кытта холбуубут. Туох та5ыста биьиэхэ .? Ханнык транспорга майгынныырый ? ( буран ) . биьиэхэ буран та5ыста.
- Апока тургэнник буранынан тиийэ охсон , онорбут олбоххутун ийэтигэр бэлэх уунна .
( Экранна костор )
- манан дьарыкпыт тумуктэнэр .