Урок английского языка в 3 классе «RABBIT`SBIRTHDAY»
Цель урока:Развитие коммуникативной культуры и компетенции школьников на материале темы ‘Happy birthday’.
Задачи урока
Образовательные:
Закрепление и расширение лексических навыков по теме ‘Happy birthday’
Развитие навыков аудирования (listening for song;)
Закрепление и расширение навыков выражения своего мнения по теме.
Совершенствование грамматических и речевых навыков.
Развивающие:
Развитие познавательного отношения к изучаемой теме
Развитие интереса к изучаемому предмету
Развивать навыки диалогической речи с помощью драматизации;
Развивать память и внимание, мелкую моторику мышц;
Развивать творческие способности через изготовление поздравительных открыток.
Развивать навыки работы в сотрудничестве.
Воспитательные
Воспитывать уважение к стране изучаемого языка и ее традициям;
Воспитывать умение работать в коллективе.
Оснащение урока
Раздаточный материал (текст песен, диалог, “Филворда” ).
ДВД диск/ магнитофон с фонограммами песен, слайды.
Воздушные шары, картинки тематические.
Картинки, бумага, клей, разрезные фразы.
Открытки, сделанные учащимися.
Игрушечный кролик.
Коробка с «подарком».
Оформление доски: тема урока, девиз, грамматические вербальные опоры; новые слова с транскрипцией, картинки, шарики воздушные, диаграмма
План урока:
1. Организационный момент.
2. Объявление цели урока.
3. Выведение темы урока.
4. Фонетическая и речевая зарядка.
5. Повторение лексики по теме « Еда и игрушки-подарки».
6. Активизация лексики по теме «День рождения».
7. Физкультминутка (1).
8. Обучение диалогической речи.
9. Обучение работе в сотрудничестве, работа в группах.
10. Физкультминутка (2).
11. Релаксация (песенка)
12. Игра.
13. Итоги урока.
ХОДУРОКА
Teacher: Hello, children! I’m very glad to see you. How are you? You can see today we have an unusual lesson, we have many guests. Say “Hello” to our guests. Sit down and let’s start our lesson.
(Звучитмузыка “Happy Birthday”) What can you hear? Do you know this melody?
Ps: “Happy Birthday”
T: Our room is nice today. There are balloons and flowers on the blackboard.
Well, children, what are we going to talk about? ( О чём мы будем говорить сегодня?)
Pupils: About birthday.
Teacher: You are right! We will talk about bithday. (Включитьзаставкустортом.)
I’ve got a short rhyme about it. Look at the blackboard. Repeat after me.
Справа на доске:
It’s birthday time, birthday time-
Time for games and time for toys,
Time for happy girls and boys.
Time for cakes and presents too,
Time for laugh and say “Thank you”.
Давайте его переведём.
(Хоровая отработка за учителем, затем индивидуально 2–3 ученика)
What do you think of when you hear the word “birthday”?
Ps: cakes and presents, games and toys
T: Значит мы будем накрывать на стол (lay thetable), дарить подарки (givepresents), играть (play) и петь песни (sing songs), танцевать (dance)…
Заполнение диаграммы (theWord-Web)
На доску (в центре):
laythe table
give presents Birthday play games
birthday cake Birthday party guests
sing songs dance give cards
T: А для кого же мы всё это будем делать? Whose birthday?
Так вот же он именинник! У нас сегодня в гостях … Кто? Who is it?
Ps: It`s a rabbit.
T: So… Today is Rabbit`s birthday! The rabbit has his birthday today. He invites us to his party. Кролик приглашает нас на день рождения. (Открываем всю тему урока)
На прошлом уроке мы научились называть даты и вы рассказали, когда у вас дни рождения. What date is it today?
Ps: Today is the 15 th of March.
T: So… When is Rabbit`s birthday?
Ps: Rabbit`s birthday is on the 15th of March.
T: Let`s lay the table for him. What do you like to eat at the birthday party?
(Вешаем картинки слева на доску)
Ps: We like to eat: A cake, sweets, cheeps, salami, sandwiches, apples, bananas, oranges, ice-cream
We like to drink: tea, coffee, cola, juice, mineral water, Coke
T: What juice is good for you?
Ps: carrot juice, apple juice, orange juice and etc.
T: А как вы думаете, все ли эти продукты полезны для здоровья?
Распределите их на 2 колонки: (картинки и называют)
Good for you Bad for you
… …
Физкультминутка (1):
T: Are you tired?На дне рождения не только едят, но и танцуют. Let’s have a rest. Let`sdance. Stand up.
Clap, clap, your hands…
Clap, clap, clap your hands
Clap your hand together
Stamp, stamp, stamp your feet
Stamp your feet together.
Clap, clap, Stamp, Stamp
Clap, clap, Stamp, Stamp
Turn yourself around,
And sit down!
What else do you think of when you hear the word “birthday”?
Ps: I think of presents.
T: I’m sure all of us like to get and to give presents. My favourite present is flowers. What about you? Look at the blackboard. You can see the things we can give or get. Do you know them?
Хоровая, а затем индивидуальная отработка новой лексики:
a CD perfume an album a bike toys a box of chocolate roller-skates
puzzles a player computer games flowers
T: What present would you like to have?
Ps:I would like to have … (на доске опора)
T: Well… And now let`s give a present to Rabbit! Can you give presents? Show us how you give a present to your friend.
Who wants to be a rabbit? Let`s act out the dialogue. (разыграем диалог)
(раздать учащимся диалоги, опросить 2-3 пары, можно устроить соревнование: какая пара лучше разыграет диалог)
I want to give you a present.
Thank you! What is it?
Openitandsee.
Wow! It`saflower!Thankyou!
Youarewelcome!
T: And also we usually give birthday cards. Let`sdraw them.
Проектная - групповая работа: раздать чистые листы, картинки, фразы, клей.
Учащиеся готовят открытки.
Затем выходят к кролику и зачитывают поздравления.
Поздравления: HAPPY BIRTHDAY
BEST WISHES
MAY YOUR BITHDAY BE BRIGHT
Физкультминутка (2):
Now let’s recite a poem, and present it to the Rabbit:
Rabbit, Rabbit turn around,
Rabbit, Rabbit touch the ground,
Rabbit, Rabbit nod your head,
Close your eyes and go to bed
Или : На дне рождения ещё дети играют Let`s play.
T: -Как вы живёте? – Вот так!
-Как вы плывёте? – Вот так!
-Как вы прощаетесь? – Вот так!
-Как вы шалите? - Вот так!
- Как вы спите? – Вот так!
Работа с раздаточным материалом(разгадывание “Филворда”, где много слов связанных с днем рождения)
c | a | k | e | g | c | r | s | g | v | u |
a | f | o | p | x | a | s | h | u | c | w |
b | i | d | r | p | r | e | s | e | n | t |
b | i | r | t | h | d | a | y | s | e | o |
p | e | p | a | r | t | y | x | t | y | c |
i | n | v | i | n | t | a | t | i | o | n |
u | d | i | b | a | l | l | o | o | n | k |
r | h | o | l | i | d | a | y | r | o | s |
Релаксация. ( песня “С днём рождения”)
Oh, the Rabbit is very glad to see you. Let’s congratulate him. Stand up and sing the song “Happy Birthday”
Happy birthday to you
Happy birthday to you
Нappy birthday, dear Rabbit
Happy birthday to you
May your birthday be bright
From the morning till night!
May your birthday be bright
From the morning till night!
Подведение итогов:.
What can you say about this lesson? Do you like it? Всё мы сделали, что планировали сделать на празднике?
Homework: The party is over. The rabbit wants to say you thank you and goodbye. He wants you to learn this poem or to prepare good reading of this poem. (дифференцированноезадание)
It’s birthday time, birthday time-
Time for games and time for toys,
Time for happy girls and boys.
Time for cakes and presents too,
Time for laugh and say “Thank you
And learn this dialogue by heart
I want to give you a present.
Thank you! What is it?
Open it andsee.
Wow! It`s a robot! Thank you!
You arewelcome!
Подведение итогов, выставление оценок.
Thank you for the lesson! You have worked very hard! Your marks are: …The lesson is over, you may be free!
Happy birthday to you
Happy birthday to you
Нappy birthday, dear Rabbit
Happy birthday to you
May your birthday be bright
From the morning till night!
May your birthday be bright
From the morning till night!
c | a | k | e | g | c | r | s | g | v | u |
a | f | o | p | x | a | s | h | u | c | w |
b | i | d | r | p | r | e | s | e | n | t |
b | i | r | t | h | d | a | y | s | e | o |
p | e | p | a | r | t | y | x | t | y | c |
i | n | v | i | n | t | a | t | i | o | n |
u | d | i | b | a | l | l | o | o | n | k |
r | h | o | l | i | d | a | y | r | o | s |
I want to give you a present.
Thank you! What is it?
Openitandsee.
Wow! It`s a flower! Thankyou!
Youarewelcome!
It’s birthday time, birthday time-
Time for games and time for toys,
Time for happy girls and boys.
Time for cakes and presents too,
Time for laugh and say “Thank you”.
HAPPY BIRTHDAY
BEST WISHES
MAY YOUR BITHDAY BE BRIGHT
Практикаваудировании. ???
Listen to the text and be ready to do some tasks.
This boy has got a birthday party today. It is Thursday, 1:30.
His name is Pete. He is 5 today.
He has got many presents: a parrot, comic books, chocolates, many toys.
Children play games, watch TV, read comic books, do puzzles, sing songs and dance.
They eat tasty food: roast beef, fried potatoes, fruits, a cake, ice-cream.
They drink lemonade, orange juice, a Coke.
Tom enjoys the party.
Контроль аудирования (выполнение тестового задания).
1. His name is –
Pete
John
Bob
2. He is – 4, 5, 6
3. His presents –
a perfume
comic books
a fur coat
4. They –
sleep
play games
cook
5. They eat –
frog’s legs
cucumbers
fried potatoes