Іван Вярыга “Сустрэча”
Мэта: удасканальваць уменні правільна і асэнсавана чытаць уголас і моўчкі; чытанне з хуткасцю якая не перашкаджае разуменню.
Абсталяванне: падручнік, схемы на дошцы.
Тып урока: вывучэнне новага матэрыялу.
Ход урока
Дзейнасць настаўніка | Дзейнасць вучняў | |||
Арганізацыйны момант Настаўнік.Добры дзень. Празвінеў званок на урок. Хай гэты час нясе вам радасць зносін, напоўніць сэрдцы высакароднымі пачуццямі. Выклік -Сёння на уроку мы пазнаёмімся з творчасцю Івана Вярыгі і яго творам “Сустрэча”. -Дзеці, давайце паспрабуем запоўнім табліцу на дошцы не чытаўшы тэкст. “Дрэва прадказанняў” Пра што твор? Асмысленне -Малайца, вы добра справіліся з заданнем. Зараз паглядзім ці спраўдзіліся вашы прадказанні.Я вам чытаю твор, а вы пастараецеся адказаць мне на пытанні. -Ці спадабаўся вам тэкст? -Што вас кранула ў гэтым апавяданні? -Зараз выканаем заданне "Ключавыя тэрміны". На дошцы запісаны ключавыя словы…………, вы уважліва слухалі тэкст і вам патрэбна раставіць іх у храналагічнай паслядоўнасці.Так як яны сустракаліся у тэксце. Чытанне з прыпынкамі -Зараз прачытайце тэкст самастойна і паспрабуце яго падзяліць на часткі. -Давайце зачытаем першую частку. Пра што тут гаворыцца? Хто галоўны герой? -Знайдзіце другую часту? Пра што другая частка? Як вы думаеце што будзе далей? -Дзе трэцяя часка?Прачытайце урывак у якім гаворыцца пра сустрэчу Саўкі з сабакам. - Што хацеў Саўка дабіцца ад сабакі? -Зараз я вам прапаную запоўніць у сваіх сшытках табліцу“ Ведаю – Хачу даведацца – Даведаўся”. Пасля мы з вамі паспрабуем яе разабраць.
Праца у парах -Зараз у парах пачытайце тэкст самастойна і пас прабуце пераказаць па частках адзін аднаму. -Малайцы!Добра справіліся з заданнем. Рэфлексія -Выкарыстошваецца прыём “Незакончаны сказ”. Прапануюцца наступныя выказванні: - Я навучыўся… -Асабліва спадабалася… -Было не зразумела… -Было цікава… -Складзіце эсэ па дадзеным творы. Д/З -Скласці сінквейн да тэксту. -Выразнае чытанне. | -Добры дзень! Выказванні дзяцей Адказы дзяцей. Самастойнае чытанне дзецьмі тэкста. Адказы дзяцей. Вучні працуюць у парах. Настаўнік заслухоўвае адказы вучняў. |
3