Д.Исабеков "ӘПКЕ" драмасы

Планирование
Д.Исабеков "Әпке" драмасын талдау
Баймұрза Нүргүл Нұрахметқызы
Содержимое публикации

Нысан(8-қосымша)

ҚазақстанРеспубликасыБілімжәнеғылымминистрінің 2020 жылғы 6 сәуірдегі №130 бұйрығыменбекітілген

Қазақстан Республикасының оқу-ағарту министрлігі

«Жетісу облысының Білім басқармасы» мемлекеттік мекемесінің

"Текелі кәсіптік колледжі" ШЖҚ МКК

Оқу сабағының жоспары

(теориялық оқыту)

Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин «Дүние қалай етсең, табылады?»

Модуль атауы: Сауда мен көмек: Екі жақты келісімді сауда

Пән атауы: қазақ тілі мен әдебиеті

Дайындаған педагог: Баймұрза Нұргүл Нұрахметқызы

«24» қазан 2023 жыл

1.Жалпы мәліметтер:

Курс: 1 Оқу тобы: Т-72

Сабақтың түрі:

-жаңа материалды меңгеру сабағы

2.Мақсаты, міндеттері:

10.1.6.1 Көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу

10.2.6.1 Әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру, негізгі идеясын түсіндіру

10.5.1.6 Үстеудің жасалу жолы мен сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану

3.Оқу-жаттығу процесінде білім алушылар меңгеретін күтілетін нәтижелер және (немесе) кәсіби дағдылар тізбесі (бағалау критерийлері):

Мәтінді тыңдайды және салыстырады;

Ақпараттың негізгі идеясын түсінеді;

Үстеудің жасалу жолы мен сөйлемдегі қызметін біледі;

Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу,түсіну, қолдану

4.Қажетті ресурстар:

Интербелсенді тақта,үлестірмелі қағаздар, суреттер, презентация, кластер, бағалау парағы.

5.Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

1.Сәлемдесу

2. Психологиялық жағымды ахуал орнату (сурет бойынша)

3. Топқа бөлу ( дауысты, дауыссыз әріптер арқылы)

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Ыбырай Алтынсарин өмірбаянын оқу

ІІІ. Негізгі кезең:

1-тапсырма: Бейнеролик арқылы тапсырма / кластер толтыру/

Ыбырай Алтынсарин - кім?

Н.И. Ильминский –кім?

Ы.Алтынсарин мен Н.И.

Ильминскидің арасында

қандай байланыс болуы мүмкін?

ДЕСКРИПТОР:

Ойлау деңгейлері

критерий

дескриптор

балл

Түсіну

Бейнеролик көріп, сұраққа жауап береді

Кластер толтырады

Сұраққа толық жауап береді

2-тапсырма:

а)Ыбырай Алтынсариннің И. Ильминскиге жазған хатын оқу.

«Осы жылы қаңтардың 8 күні менің көптен күткен ісім орнына келіп,

мектеп ашылды. Оған 14 қазақ баласы кірді. Бәрі де есті, жақсы балалар. Мен балаларды оқытуға, қойға шапқан аш қасқырдай кірістім. Бұл балалар да небәрі үш айдың ішінде оқи білетін және орысша, татарша жаза білетіп болды. Кейін парақор болмауы үшін, оларға адамгершілік жағынап әсер етуге де бар күшімді салып отырмын. Мен бос уақыттарда оларға дін тарихынан білгенімді айтамын. Менің үнемі ұмтылған тілегім- оларды қалай да пайдалы адам етіп шығаруға көмек беру еді. Ал қазір осыған қолым жетіп отырғанын ойласам, көңілім толық жұбаныш табады.»

б) Сөздер мен сөз тіркестердің орыс тіліндегі аудармасымен сәйкестендір.

1

көптен күткен

А

дело

2

адамгершілік

В

засучив рукава

3

ісім

С

долгожданный

4

қойға шапқан қасқырдай

Д

нравственность

ДЕСКРИПТОР:

Ойлау деңгейлері

критерий

дескриптор

балл

Қолдану

Хатты оқу

Хаттың мазмұнын түсінеді

Қазақ тіліндегі сөздер мен сөз

тіркестерді орыс тіліндегі аудармасымен

сәйкестендіреді

3-тапсырма: Аудиомәтін.

а)Мәтінді тыңда. Мәтінмен жұмыс. /PISA/

ЫбырайАлтынсаринхалқынжантәніменсүйген,елініңпатриотыболған.Ы.Алтынсаринніңағартушы-педагогтікқызметібірмыңсегізжүзалпысыншыжылданбасталады.Бастапқыдамектепүйі , оқуқұралықаражатболмайды.Ы.Алтынсаринхалықарасындаоқудың,мектептіңпайдасытуралыәңгімежүргізеді.Жұрттыңоқуғаыңтасынарттыруүшін,балалардыөзүйіндеоқытады.Халықтанжиналғанқаражатқамектепүйінсалдырады.Ыбырайдыңарманеткенмектебі 1864 жылығанаТорғайжеріндеашылады. 1879 жылыОрынбордаАлтынсариннің «Қазақхрестоматиясы»жарықкөрді.Ондаақынныңбалаларғаарнапжазғанөлеңдеріменшағынәңгіменовеллаларенді.Алтынсаринқазақбалаларыныңатасысаналады.

б) «Адасқан сөздер» әдісі бойынша түсіп қалған сөздерді тауып орнына қою.

Ыбырай ....................... –халқын жан тәнімен сүйген,елінің патриоты болған. Ы.Алтынсариннің ........................................... қызметібірмыңсегізжүзалпысыншыжылданбасталады.Ыбырайдыңарманеткенмектебі 1864 жылығана ................... жеріндеашылады. ..................... жылыОрынбордаАлтынсариннің «Қазақхрестоматиясы»жарықкөрді.

с) Көп нүктенің орнына қажетті үстеуді қойып жаз.

Ыбырай Алтынсарин –елінің ........... патриоты болған. ................ мектеп үйі, оқу құралы қаражат болмайды. Халықтан жиналған ............. қаражатқа мектеп үйін салдырады.

Қажетті сөздер: нағыз, бастапқыда, қыруар

ДЕСКРИПТОР:

Ойлау деңгейлері

критерий

дескриптор

балл

Білу және түсіну

мәтіннің мазмұнын түсінеді.

Мәтіннің мазмұнын түсінеді. Адасқан сөздерді жазады.

Есіне сақтайды.

Қолдану

Үстеудің жасалу жолы мен сөйлемдегі қызметін біледі;

Көп нүктенің орнына қажетті үстеуді қойып жазады.

4-тапсырма: Бейнеролик «Дүние қалай етсең, табылады?»

а) Әңгімедегі еңбекқорлықты және жалқаулықты бейнелейтін сөйлемдерді тауып, сол ұғымдарға байланысты мақал-мәтелдерді жазыңыздар:

Қарама- қарсы ұғымдар

мақал –мәтелдер

мағынасы

Бай -

Еңбекқорлық

б) оқулықпен жұмыс: 26 бет, 9 тапсырма

Төмендегі сөздерді қатыстырып, әңгіменің мазмұнына қатысты 3 сұрақ, құрап жазу: үшін, көмек, әлі, бөгде, берешек, толыққанды, кеңес.

Үлгі: Студенттің серігі Антонға не үшін кеңес берді?

ДЕСКРИПТОР:

Ойлау деңгейлері

критерий

дескриптор

балл

Түсіну және қолдану

әңгіменің мазмұнын түсінеді.

Әңгіменің мазмұнын түсінеді. Тақырыпқа байланысты мақал-мәтелдер жазады.

Берілген сөздермен сұрақтар құрастырады.

Рефлексия: а) Оқу іс-әрекет рефлексиясы: «Екі жақты күнделік» тәсілі арқылы.

Үй жұмысы: 13-тапсырма. Бай болудың пайдасы мен зияны туралы ойларыңызды диаграмма

түрінде жазу.

Рефлексия: б) Кері байланыс: «Жүрек» әдісі

Комментировать
Свидетельство участника экспертной комиссии
Оставляйте комментарии к работам коллег и получите документ бесплатно!
Подробнее
Также Вас может заинтересовать
Русский язык
Конспект занятия по русскому языку для «Открытый урок»
Русский язык
Конспект занятия по русскому языку для 7 класса «Квест-игра "Мир профессий"»
Русский язык